« Back
IBM TS2900 TAPE AUTOLOADER W/LT06 HH SAS
IBM TS2900 TAPE AUTOLOADER W/LT06 HH SAS
- Price:
$7,650.99
- Availability:
- Mfr #: 6171S6R
- UNSPSC #: 43201806
- Item #: 301242915
- Add to Shopping List
Need Help?
Contact Zones Online support at 800.408.9663
Miscellaneous
| Rack Mounting Kit | Optional |
| Compliant Standards | RoHS |
Manufacturer Warranty
| Type | Limited warranty - 1 year |
Environmental Parameters
| Min Operating Temperature | 50 °F |
| Max Operating Temperature | 100.4 °F |
| Humidity Range Operating | 20 - 80% |
General
| Device Type | Tape autoloader - LTO Ultrium |
| Recording Standard | LTO Ultrium 6 |
| Enclosure Type | External - 1U |
| Interface Type | SAS-2 |
| Total Storage Capacity | 22.5 TB (native) / 56.25 TB (compressed) |
| Removable Media Capacity | 9 |
| Supported Tape Drives | LTO Ultrium 6 |
| Key Features | Barcode reader |
| Built-in Devices | Status LCD |
| Width | 17.5 in |
| Depth | 33.3 in |
| Height | 1.7 in |
| Weight | 28.66 lbs |
Expansion / Connectivity
| Interfaces | 1 x SAS 6Gb/s ¦ 1 x Ethernet |
Power
| Type | Power supply |
| Voltage Required | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Power Consumption Operational | 110 Watt |
Storage Removable
| Type | LTO Ultrium |
| Capacity | 2.5 TB (native) / 6.25 TB (compressed) |
| Supported Tape Cartridges (Read and Write) | Ultrium 6, Ultrium 5 |
| Recording Standard | Ultrium 5, Ultrium 6 |
| Data Transfer Rate (native) | 160 MBps (576 GBph) |
| Data Transfer Rate (compressed) | 400 MBps (1440 GBph) |

