« Back
EONIS C 2MP-21IN ONE MDRC-2421 COLOR REVIEW DISPLAY, STANDARD BRIGHTN
EONIS C 2MP-21IN ONE MDRC-2421 COLOR REVIEW DISPLAY, STANDARD BRIGHTN
- Price:
$1,427.99
- Availability:
- Mfr #: K9610963B
- UNSPSC #: 43211902
- Item #: 012026819
- Add to Shopping List
Need Help?
Contact Zones Online support at 800.408.9663
Miscellaneous
| Cables Included | 1 x DisplayPort cable ¦ 1 x USB cable |
| Compliant Standards | FDA 510k (Class I), Class I Medical Device, UKCA, CCC, KC, VCCI, BIS, UL, FCC, DEMKO, IEC 60601-1:2005, EN 60601-1:2006, IEC 62368-1:2018, EN IEC 62368-1:2020+A11:2020, IEC 60601-1-6:2010+AMD1:2013+AMD2:2020, ANSI/AAMI ES60601-1:2005 + R1:2012 + R2:2021, CAN/CSA-C22.2 No. 60601-1:2014, GB 4943.1-2022, IEC 60601-1-2:2014 + A1:2020, EN 60601-1-2:2015 + A1:2021, FCC Part 15 Subpart B, ICES-003 Level B, GB 17625.1-2022, GB/T 9254.1-2021, RoHS, REACH, Canada Health, WEEE, Packaging Directive |
Dimensions & Weight
| Dimensions & Weight Details | With stand (landscape orientation, highest position) - width: 18.8 in - depth: 7.9 in - height: 20.9 in - weight: 13.7 lbs ¦ With stand (landscape orientation, lowest position) - width: 18.8 in - depth: 7.9 in - height: 16.2 in - weight: 13.7 lbs ¦ With stand (portrait orientation, highest position) - width: 14.7 in - depth: 7.9 in - height: 23 in - weight: 13.7 lbs ¦ With stand (portrait orientation, lowest position) - width: 14.7 in - depth: 7.9 in - height: 19.9 in - weight: 13.7 lbs ¦ Without stand (portrait orientation) - width: 18.8 in - depth: 2.8 in - height: 14.7 in - weight: 9 lbs ¦ Without stand (landscape orientation) - width: 14.7 in - depth: 2.8 in - height: 18.8 in - weight: 9 lbs |
Manufacturer Warranty
| Service & Support | Limited warranty - 3 years |
Mechanical
| Display Position Adjustments | Tilt, swivel, height |
| Tilt Angle | -5/+22 |
| Swivel Angle | 90 |
| Height Adjustment | 4.3 in |
| VESA Mounting Interface | 100 x 100 mm |
Environmental Parameters
| Min Operating Temperature | 32 °F |
| Max Operating Temperature | 104 °F |
| Humidity Range Operating | 20 - 90% (non-condensing) |
General
| Display Type | LED-backlit LCD monitor / TFT active matrix - 2MP - color |
| Diagonal Size | 21.3" |
| Panel Type | IPS |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Native Resolution | 1600 x 1200 |
| Pixel Pitch | 0.27 mm |
| Brightness | 500 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1800:1 |
| Response Time | 8 ms |
| Horizontal Viewing Angle | 178 |
| Vertical Viewing Angle | 178 |
| Features | Color Imaging, Gray imaging, Color Calibration, consistency sensor, DICOM calibrated |
| Color | RAL 9004, black |
| Dimensions (WxDxH) | 18.8 in x 7.9 in x 20.9 in - with stand (landscape orientation, highest position) |
| Weight | 13.67 lbs |
Connectivity
| Interfaces | USB 2.0 upstream ¦ 2 x USB 2.0 downstream ¦ DVI-I ¦ HDMI ¦ DisplayPort |
Dimensions & Weight (Shipping)
| Shipping Width | 7.7 in |
| Shipping Depth | 20.7 in |
| Shipping Height | 19.2 in |
| Shipping Weight | 22.05 lbs |
Power
| Power Consumption (Typical) | 25 Watt |
| Power Consumption Sleep | 0.3 Watt |
| Power Consumption (Off Mode) | 0.3 Watt |

