« Back
HP Z6G5A RTP7965WX 128GB/2TB PC
HP Z6G5A RTP7965WX 128GB/2TB PC
- Price:
$14,884.99
- Availability:
- Mfr #: B17DNUP#ABA
- UNSPSC #: 43211508
- Item #: 012035483
- Add to Shopping List
Need Help?
Contact Zones Online support at 800.408.9663
Cache Memory
| Installed Size | L3 cache - 128 MB |
| Cache Per Processor | 128 MB |
Miscellaneous
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Security Slot Type | Kensington security slot |
| Compliant Standards | RoHS, low halogen, CECP, CEL, Common Criteria EAL4+ |
Networking
| Data Link Protocol | Gigabit Ethernet, Ethernet, Fast Ethernet |
| Features | Wake on LAN (WoL) |
Dimensions & Weight
| Width | 6.7 in |
| Depth | 18.3 in |
| Height | 17.5 in |
| Weight | 29.1 lbs |
Audio Output
| Compliant Standards | High Definition Audio |
Hard Drive
| Type | SSD |
| Capacity | 1 |
Dimensions & Weight (Shipping)
| Shipping Width | 12.3 in |
| Shipping Depth | 23.3 in |
| Shipping Height | 24.8 in |
Graphics Controller
| Video Interfaces | DisplayPort |
Monitor
| Monitor Type | None. |
Storage Controller
| RAID Level | RAID 10 |
Environmental Parameters
| Min Operating Temperature | 41 °F |
| Max Operating Temperature | 104 °F |
General
| Type | Workstation |
| Product Form Factor | Tower - 4U |
| Sensors | HP Tamper Lock |
| Embedded Security | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip |
| Color | Black |
| Localization | Language: English / region: United States |
Processor / Chipset
| CPU | AMD 7965WX |
| Max Turbo Speed | 5.3 GHz |
| CPU Qty | 1 |
| Max CPU Qty | 1 |
| CPU Upgradability | Upgradable |
| CPU Socket | Socket SP6 |
| Chipset Type | AMD PRO 695 |
Power
| Device Type | Power supply |
| Power Provided | 1125 Watt |
| Efficiency | 90% |
| Power Factor Correction | Yes (active) |
RAM
| Installed Size | 1 TB (max) |
| Technology | DDR5 SDRAM - ECC |
| Form Factor | DIMM 288-pin |
| Slots | 8 (total) |

