« Back
Custom EliteMini 600 G9 I512600T 16GB/512 PC
Custom EliteMini 600 G9 I512600T 16GB/512 PC
- Price:
$1,289.99
- Availability:
- Mfr #: 7Z6W7EC#ABA
- UNSPSC #: 43211508
- Item #: 301218111
- Add to Shopping List
Need Help?
Contact Zones Online support at 800.408.9663
Cache Memory
| Installed Size | L3 cache |
Miscellaneous
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Security Slot Type | Kensington security slot |
| Compliant Standards | CCC, FCC Class B certified, Common Criteria EAL4+, ICES-003, FIPS 140-2 Level 2 |
Networking
| Wireless LAN Supported | Yes |
| Data Link Protocol | Gigabit Ethernet, Ethernet, Fast Ethernet |
| Remote Management Protocol | SNMP 2 |
| Features | Wake on LAN (WoL), PXE 2.1 support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X) |
Dimensions & Weight
| Width | 7 in |
| Depth | 6.9 in |
| Height | 1.3 in |
| Weight | 3.13 lbs |
Audio Output
| Sound Output Mode | Stereo |
| Max Sampling Rate | 192 kHz |
Hard Drive
| Type | SSD |
| Capacity | 1 x 512 GB |
| Interface Type | PCI Express |
Graphics Controller
| Video Interfaces | DisplayPort |
Monitor
| Monitor Type | None. |
Sustainability Information
| ENERGY STAR Certified | Yes |
Environmental Parameters
| Min Operating Temperature | 50 °F |
| Max Operating Temperature | 95 °F |
General
| Type | Personal computer |
| Product Form Factor | Mini |
| Embedded Security | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip |
Processor / Chipset
| CPU | Intel |
| CPU Qty | 1 |
| Max CPU Qty | 1 |
| CPU Upgradability | Upgradable |
| Chipset Type | Intel Q670 |
Power
| Device Type | Power adapter |
| Voltage Required | (50/60 Hz) |
| Power Provided | 90 Watt |
| Power Factor Correction | Yes (active) |
RAM
| Installed Size | 16 GB |
| Technology | DDR5 SDRAM |
| Slots | 2 (total) |
Optical Storage
| Type | No optical drive |

