« Back
5GHz Rocket AC, Lite
5GHz Rocket AC, Lite
- Price:
$136.99
- Availability:
- Mfr #: R5AC-LITE
- UNSPSC #: 43211600
- Item #: 301227338
- Add to Shopping List
Need Help?
Contact Zones Online support at 800.408.9663
Miscellaneous
| Compliant Standards | IC, FCC, RoHS, ETSI 300 019 |
Networking
| Form Factor | External |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Line Coding Format | 64 QAM, 256 QAM, BPSK, QPSK, 16 QAM |
| Data Link Protocol | AirMax ac |
| Network / Transport Protocol | DHCP |
| Remote Management Protocol | SNMP, Telnet, SSH |
| Frequency Band | 5 GHz |
| Status Indicators | Power, signal strength, LAN |
| Features | Routing, NAT support, VLAN support, web server, Wi-Fi Multimedia (WMM) support, Quality of Service (QoS), wireless bridge mode, 24KV ESD Protector |
| Encryption Algorithm | AES, WPA2 |
Environmental Parameters
| Min Operating Temperature | -40 °F |
| Max Operating Temperature | 176 °F |
| Humidity Range Operating | 5 - 95% (non-condensing) |
General
| Device Type | Wireless access point |
| Ruggedized Design | Outdoor |
| Width | 3.3 in |
| Depth | 1.3 in |
| Height | 6.4 in |
| Weight | 8.82 oz |
Processor / Memory / Storage
| Processors Installed | 1 x Atheros MIPS 74KC 720 MHz |
| Max Supported Qty | 1 |
| RAM | 128 MB DDR2 SDRAM |
| Flash Memory | 16 MB |
Expansion / Connectivity
| Interfaces | 2 x antenna - RP-SMA ¦ 1 x 1000Base-T (PoE) - RJ-45 |
Power
| Power Over Ethernet (PoE) Supported | PoE |
| Power Consumption Operational | 8.5 Watt |
Software / System Requirements
| OS Provided | AirOS |

