« Back
HP ELITE SFF 600 G9 I512500 16GB/512 PC U.S. ENGLISH LOCALIZATION
HP ELITE SFF 600 G9 I512500 16GB/512 PC U.S. ENGLISH LOCALIZATION
- Price:
$1,936.99
- Availability:
- Mfr #: 8G4L5UC#ABA
- UNSPSC #: 43211508
- Item #: 301241895
- Add to Shopping List
Need Help?
Contact Zones Online support at 800.408.9663
Cache Memory
| Installed Size | L3 cache - 18 MB |
| Cache Per Processor | 18 MB |
Miscellaneous
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately), padlock loop |
| Security Slot Type | Kensington security slot |
| Compliant Standards | FCC Class B certified, ICES-003, CCC, FIPS 140-2 Level 2, RoHS, UL 60950-1, CSA C22.2 No. 60950-1-07, KCC Class B, Common Criteria EAL4+, CECP, VCCI Class B, SEPA, low halogen, UL 62368-1, CAN/CSA-C22.2 No. 62368-1-14 |
Networking
| Ethernet Controller | Intel I219-LM |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Features | Wake on LAN (WoL), auto-uplink (auto MDI/MDI-X), PXE 2.1 support |
Dimensions & Weight
| Height | 3.9 in |
| Weight | 11.11 lbs |
Audio Output
| Sound Output Mode | Stereo |
| Compliant Standards | High Definition Audio |
Hard Drive
| Type | SSD |
| Capacity | 1 x 512 GB |
| Interface Type | PCI Express |
| Features | NVM Express (NVMe) |
Dimensions & Weight (Shipping)
| Shipping Width | 15.7 in |
Graphics Controller
| Graphics Processor | Intel UHD Graphics 770 |
| Video Interfaces | HDMI |
Monitor
| Monitor Type | None. |
Sustainability Information
| ENERGY STAR Certified | Yes |
Storage Controller
| Type | 1 x SATA/NVMe |
Environmental Parameters
| Min Operating Temperature | 50 °F |
| Max Operating Temperature | 95 °F |
| Humidity Range Operating | 10 - 90% (non-condensing) |
General
| Type | Personal computer |
| Product Form Factor | Small form factor |
| Built-in Devices | Speaker |
| Embedded Security | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip |
| Localization | Language: English / region: United States |
Processor / Chipset
| CPU | Intel Core i5 (12th Gen) 12500 |
| Clock Speed | 3 GHz |
| Max Turbo Speed | 4.6 GHz |
| Number of Cores | 6-core |
| CPU Qty | 1 |
| Max CPU Qty | 1 |
| L2 cache | 7.5 MB |
| Chipset Type | Intel Q670 |
Power
| Device Type | Power supply |
| Voltage Required | AC 90-264 V (50/60 Hz) |
| 80 PLUS Certification | 80 PLUS Platinum |
| Power Factor Correction | Yes (active) |
RAM
| Installed Size | 16 GB / 128 GB (max) |
| Technology | DDR5 SDRAM |
| Effective Memory Speed | 4800 MHz |
| Rated Memory Speed | 4800 MHz |
| Slots | 4 (total) |
Optical Storage
| Type | No optical drive |

