« Back
LENOVO A3500 F TAB A16GBE-US
LENOVO A3500 F TAB A16GBE-US
- Price:
$138.99
- Availability:
- Mfr #: 59410361
- UNSPSC #: 43211509
- Item #: 301244406
- Add to Shopping List
Need Help?
Contact Zones Online support at 800.408.9663
Multimedia
| Audio | Microphone, speaker |
Miscellaneous
| Color | Midnight blue |
| Sensors | Accelerometer, G-sensor |
| Features | Volume control |
| Vibrating Alert | Yes |
Processor
| Processor | MediaTek MTK8121 |
| Processor Clock Speed | 1.3 GHz |
| Number of Cores | Quad-Core |
Front Camera
| Sensor Resolution | 2 Megapixel |
Dimensions & Weight
| Width | 4.8 in |
| Depth | 0.4 in |
| Height | 7.8 in |
| Weight | 11.29 oz |
Memory
| Storage | 16 GB eMMC |
| RAM | 1 GB - LPDDR2 SDRAM |
| Supported Flash Memory Cards | microSD |
| Max Supported Capacity | 32 GB |
Communications
| Wireless Connectivity | 802.11b/g/n, Bluetooth 4.0 |
Expansion and Connectivity
| Expansion Slots | 1 x microSD |
| Interfaces | 1 x headset ¦ 1 x Micro-USB |
Rear Camera
| Sensor Resolution | 5 Megapixel |
Manufacturer Warranty
| Service & Support | Limited warranty - 1 year - pick-up and return |
Battery
| Technology | Lithium ion |
| Capacity | 3450 mAh |
| Run Time | Up to 8 hours |
General
| Product Type | Tablet |
| Operating System | Android 4.2 (Jelly Bean) |
Display
| Type | 7" IPS |
| Resolution | 1280 x 800 |
| Touchscreen | Multi-Touch |

