« Back
HP EB860G10 I5-1345U 16 16GB/256 PC U.S. - ENGLISH LOCALIZATION
HP EB860G10 I5-1345U 16 16GB/256 PC U.S. - ENGLISH LOCALIZATION
- Price:
$2,513.99
- Availability:
- Mfr #: 8Y7U6US#ABA
- UNSPSC #: 43211503
- Item #: 301245484
- Add to Shopping List
Need Help?
Contact Zones Online support at 800.408.9663
Miscellaneous
| Integrated Options | Hall sensor |
| Security | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader |
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Security Slot Type | Kensington nano security slot |
| Compliant Standards | CSA, VCCI, BSMI, CCC, FIPS 140-2 Level 2, FCC, RoHS, ICES, Common Criteria EAL4+, KC, low halogen |
| Manufacturer Selling Program | HP Smart Buy |
Dimensions & Weight
| Dimensions (WxDxH) | 14.1 in x 9.9 in x 0.8 in |
| Weight | 3.81 lbs |
Memory
| RAM | 16 GB |
| Max RAM Supported | 64 GB |
| Technology | DDR5 SDRAM |
| Form Factor | SO-DIMM 262-pin |
Audio & Video
| Graphics Processor | Intel Iris Xe Graphics |
| Camera | Yes |
| Resolution | 5 Megapixel |
| Camera Features | Privacy shutter |
| Sound | Dual array microphone |
Communications
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E) |
| Wireless Controller | Intel Wi-Fi 6E AX 211 |
AC Adapter
| Input | (50/60 Hz) |
Input
| Type | Keyboard, ClickPad |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Numeric Keypad | Yes |
| Features | Multi-touch clickpad, gesture function |
Storage
| Main Storage | 256 GB SSD - NVM Express (NVMe) |
Sustainability Information
| TCO Certified | - |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
Battery
| Technology | Lithium polymer |
Environmental Parameters
| Max Operating Temperature | 95 °F |
| Shock Tolerance (operating) | 40 g @ 2 ms half-sine |
| Shock Tolerance (non-operating) | 240 g @ 2 ms half-sine |
| Vibration Tolerance (operating) | 1.043 g @ RMS (random) |
| Vibration Tolerance (non-operating) | 3.5 g @ RMS (random) |
General
| Product Type | Notebook |
Processor / Chipset
| CPU | Intel Core i5 (13th Gen) 1345U |
| Max Turbo Speed | 4.7 GHz |
| Number of Cores | 10-core |
| Cache | L3 - 12 MB |
Display
| Type | 16" - IPS |
| Resolution | 1920 x 1200 (WUXGA) |
| Widescreen | Yes |

