« Back
HP EX3601040G10 I7-1365U 14 16GB/512 PC U.S. - ENGLISH LOCALIZATION
HP EX3601040G10 I7-1365U 14 16GB/512 PC U.S. - ENGLISH LOCALIZATION
- Price:
$3,617.99
- Availability:
- Mfr #: 8E9T2UP#ABA
- UNSPSC #: 43211503
- Item #: 301248701
- Add to Shopping List
Need Help?
Contact Zones Online support at 800.408.9663
Miscellaneous
| Integrated Options | Accelerometer, ambient light sensor, magnetometer, hall sensor, Time of Flight (ToF) |
| Security | Fingerprint reader |
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Security Slot Type | Kensington nano security slot |
| Compliant Standards | CSA, VCCI, BSMI, CCC, FIPS 140-2 Level 2, FCC, RoHS, CISPR, ICES, Common Criteria EAL4+, KC, low halogen, KES |
Dimensions & Weight
| Dimensions (WxDxH) | 12.4 in x 8.9 in x 0.8 in |
Memory
| RAM | (provided memory is soldered) |
| Technology | LPDDR5 SDRAM |
| Speed | 6400 MHz |
Audio & Video
| Graphics Processor | Intel Iris Xe Graphics |
| Sound | Dual array microphone |
Communications
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E) |
| Wireless Controller | Intel Wi-Fi 6E AX 211 |
AC Adapter
| Input | (50/60 Hz) |
| Output | 65 Watt |
Input
| Type | Keyboard |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Features | Multi-touch clickpad |
Storage
| Main Storage | 512 GB SSD - NVM Express (NVMe) |
Sustainability Information
| TCO Certified | - |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
Battery
| Technology | 3-cell lithium polymer |
Environmental Parameters
| Max Operating Temperature | 95 °F |
| Shock Tolerance (operating) | 40 g @ 2 ms half-sine |
| Shock Tolerance (non-operating) | 240 g @ 2 ms half-sine |
| Vibration Tolerance (operating) | 1.043 g @ RMS (random) |
| Vibration Tolerance (non-operating) | 3.5 g @ RMS (random) |
General
| Product Type | Notebook - flip design |
Processor / Chipset
| CPU | Intel Core i7 (13th Gen) 1365U |
| Max Turbo Speed | 5.2 GHz |
| Number of Cores | 10-core |
| Cache | L3 - 12 MB |
Display
| Type | 14" - IPS |
| Widescreen | Yes |

