« Back
3.5 INTEL P5600 3.2TB MS NVME SSD
3.5 INTEL P5600 3.2TB MS NVME SSD
- Price:
$3,887.99
- Availability:
- Mfr #: 4XB7A17156
- UNSPSC #: 43201830
- Item #: 301253278
- Add to Shopping List
Need Help?
Contact Zones Online support at 800.408.9663
Compatibility Information
| Designed For | Lenovo ThinkAgile MX3530-H Hybrid Appliance 7D6B (3.5") ¦ Lenovo ThinkAgile MX3531-H Hybrid Certified Node 7D66 (3.5") ¦ Lenovo ThinkAgile VX2330 Appliance 7Z62 (3.5") ¦ Lenovo ThinkAgile VX3331 7Z62 (3.5") ¦ Lenovo ThinkAgile VX5530 Appliance 7Z63 (3.5") ¦ Lenovo ThinkAgile VX7531 Certified Node 7Z63 (3.5") ¦ Lenovo ThinkStation P920 Rack 7X06 (3.5") ¦ Lenovo ThinkSystem SR630 7X01 (3.5"), 7X02 (3.5") ¦ Lenovo ThinkSystem SR630 V2 7Z70 (3.5"), 7Z71 (3.5") ¦ Lenovo ThinkSystem SR645 7D2X (3.5"), 7D2Y (3.5") ¦ Lenovo ThinkSystem SR650 7X05 (3.5"), 7X06 (3.5") ¦ Lenovo ThinkSystem SR650 V2 7D15 (3.5"), 7Z72 (3.5"), 7Z73 (3.5") ¦ Lenovo ThinkSystem SR665 7D2V (3.5"), 7D2W (3.5") ¦ Lenovo ThinkSystem ST650 V2 7Z74 (3.5"), 7Z75 (3.5") |
Miscellaneous
| Included Accessories | Hot-plug tray |
| Compliant Standards | FCC CFR47 Part 15 B Class B, CAN/CSA-CEI/IEC CISPR 22:02, EN55024:1998, EN55022:2006, EN 60950-1 Second Edition, UL, CSA, LVD 2006/95/EC, C-Tick, AS/NZS 3584, BSMI CNS 13438, KCC Article 11.1, RoHS 2011/65/EU, WEEE 2002/96/EC |
| Pricing Type | Customer-replaceable Unit (CRU) |
Manufacturer Warranty
| Service & Support | Limited warranty - replacement - 1 year |
Environmental Parameters
| Min Operating Temperature | 32 °F |
| Max Operating Temperature | 158 °F |
| Humidity Range Operating | 5 - 90% (non-condensing) |
| Shock Tolerance (operating) | 1000 g @ 0.5 ms |
| Vibration Tolerance (operating) | 2.17 g @ 5-700 Hz |
General
| Device Type | Solid state drive - hot-swap |
| Capacity | 3.2 TB |
| Form Factor | 2.5" |
| Interface | U.2 PCIe 4.0 x4 (NVMe) |
| Features | Enhanced Power Loss Data Protection, Thermal throttling, End-to-end data path protection, S.M.A.R.T. |
| Width | 2.8 in |
| Depth | 3.9 in |
| Height | 0.6 in |
| Weight | 5.15 oz |
Expansion & Connectivity
| Interfaces | 1 x PCI Express 3.0 x4 (NVMe) - U.2 (SFF-8639) |
| Compatible Bay | 2.5" or 3.5" (with included bay adapter) |
Performance
| Drive Writes Per Day (DWPD) | 3 |
| SSD Endurance | 17.5 PB |
| Internal Data Rate | 7 GBps (read) / 3.5 GBps (write) |
| 4KB Random Read | 780000 IOPS |
| 4KB Random Write | 230000 IOPS |
| Average Latency | 9 µs |
Reliability
| MTBF | 2,000,000 hours |
| Non-Recoverable Errors | 1 per 10^17 |
Power
| Power Consumption | 12.5 Watt (read) ¦ 18 Watt (write) |

