« Back
D3284 HD EXPANSION ENCLOSURE
D3284 HD EXPANSION ENCLOSURE
- Price:
$19,814.99
- Availability:
- Mfr #: 6413E5F
- UNSPSC #: 43201800
- Item #: 301254604
- Add to Shopping List
Need Help?
Contact Zones Online support at 800.408.9663
Chassis
| Built-in Devices | 2 x 3-port environmental service module (ESM) |
| Supported Devices / Modules Qty | 84 |
| Supported Drives | SAS-3 |
Miscellaneous
| Compliant Standards | CISPR 22 Class A, BSMI CNS 13438 Class A, EN55024, CCC, ICES-003 Class A, RoHS, EN 60950-1, FCC Part 15 A, GB 17625.1, GB 9254 Class A, VCCI Class B, EAC, NMB-3 Class A, GB 4943.1, CNS 14336, NOM-019, EN 55022 Class A, UL/CSA60950-1 |
Storage
| Max Supported Capacity | 3360 TB |
Processor
| CPU | No CPU |
Dimensions & Weight
| Width | 17.6 in |
| Depth | 36.7 in |
| Height | 8.7 in |
| Weight | 288.8 lbs |
Manufacturer Warranty
| Service & Support | Limited warranty - 3 years |
Environmental Parameters
| Min Operating Temperature | 41 °F |
| Max Operating Temperature | 95 °F |
| Humidity Range Operating | 20 - 80% (non-condensing) |
General
| Device Type | Storage enclosure |
| Enclosure Type | Rack-mountable - 5U |
Hard Drive
| Type | No HDD |
Expansion / Connectivity
| Expansion Bays | 84 (total) / 84 (free) x hot-swap - 3.5" |
| Interfaces | 6 x SAS 12Gb/s - 36 pin 4x Mini SAS HD (SFF-8644) ¦ (management) |
Power
| Power Device | 2 x internal power supply - hot-plug |
| Max Supported Qty | 2 |
| Power Redundancy | Yes |
| Power Redundancy Scheme | 1+1 |
| Voltage Required | AC 120/230 V - 50/60 Hz |
| Power Provided | 2214 watt |

