« Back
HIGH PERFORMANCE OUTDOOR MULTIGIGABIT WI-FI 11AX AP64
HIGH PERFORMANCE OUTDOOR MULTIGIGABIT WI-FI 11AX AP64
- Price:
$2,786.99
- Availability:
- Mfr #: MIST-AP64-AI-5Y
- UNSPSC #: 43222631
- Item #: 301263244
- Add to Shopping List
Need Help?
Contact Zones Online support at 800.408.9663
Internet of Things (IoT)
| Internet of Things (IoT) Compatible | Yes |
| Communications Technology | Bluetooth Low Energy (LE) |
Miscellaneous
| Included Accessories | Mounting bracket |
| Compliant Standards | FCC, IP67, NEMA 4 |
| Manufacturer Selling Program | E-Rate program |
Networking
| Form Factor | External |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Line Coding Format | 1024 QAM |
| Data Link Protocol | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6E), Bluetooth 5.3 LE |
| Spread Spectrum Method | OFDMA |
| Cloud-Managed | Yes |
| Frequency Band | 2.4 GHz, 5 GHz, 6 GHz |
| Performance | Maximum data rate (2.4 GHz): 575 Mbps ¦ Maximum data rate (5 GHz): 1200 Mbps ¦ Maximum data rate (6 GHz): 2400 Mbps |
| Status Indicators | Status |
| Features | 2x2:2 streams, radio resource management (RRM), Target Wake Time (TWT), MU-MIMO technology, BSS Coloring, reset button, SU-MIMO technology, Transmit Beamforming, Maximum Ratio Combining (MRC), dynamic debugging, dynamic packet capture, Marvis Virtual Conversational Assistant, Spectrum Analysis, Proactive Analytics and Correlation Engine (PACE), Wireless Intrusion Prevention System (WIPS), Wireless Intrusion Detection System (WIDS), Trusted Platform Module (TPM), firmware upgradable, Juniper Mist Cloud Architecture, guest Wi-Fi |
| Compliant Standards | IEEE 802.3bz, IEEE 802.3af |
Manufacturer Warranty
| Service & Support | Limited warranty - 1 year |
Environmental Parameters
| Min Operating Temperature | -40 °F |
| Max Operating Temperature | 149 °F |
| Humidity Range Operating | 10 - 90% RH (non-condensing) |
General
| Device Type | Wireless access point |
| Bundled Services | 5-year Cloud Subscription (all services) |
| Ruggedized Design | Indoor, outdoor |
| Built-in Devices | Temperature sensor, accelerometer, GPS, GNSS receiver |
| Width | 8.5 in |
| Depth | 8.5 in |
| Height | 2.5 in |
| Weight | 3.31 lbs |
Expansion / Connectivity
| Interfaces | 1 x 2.5 GBase-T (PoE) - RJ-45 |
Dimensions & Weight (Shipping)
| Shipping Width | 11.5 in |
| Shipping Depth | 11.1 in |
| Shipping Height | 3.9 in |
| Shipping Weight | 5.73 lbs |
Power
| Power Over Ethernet (PoE) Supported | PoE |
Antenna
| Antenna | Internal |
| Antenna Qty | 6 |
| Directivity | Omni-directional |

