« Back
HP EX3601040G11 U5-135H 14 16GB/512 PC
HP EX3601040G11 U5-135H 14 16GB/512 PC
- Price:
$3,039.99
- Availability:
- Mfr #: B3EB5UP#ABA
- UNSPSC #: 43211503
- Item #: 301275328
- Add to Shopping List
Need Help?
Contact Zones Online support at 800.408.9663
Miscellaneous
| Integrated Options | HP Tamper Lock, magnetometer |
| Security | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader |
| Features | BIOS Update via Network |
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Compliant Standards | RoHS, FCC, BSMI, CCC, VCCI, ICES, CSA, KC |
| Localization | Region: United States |
Dimensions & Weight
| Dimensions (WxDxH) | 12.4 in x 8.7 in x 0.6 in |
Memory
| RAM | (provided memory is soldered) |
| Rated Speed | 7500 MHz |
Audio & Video
| Graphics Processor | Intel Arc Graphics |
| Camera | Yes |
| Resolution | 5 Megapixel |
| Sound | Four stereo speakers |
| Audio Features | Output: discrete amplifiers, Poly Studio |
Communications
| Bluetooth Class | Class 2 |
| Wireless Controller | PCI Express Mini Card (M.2) |
| Network Interface | Gigabit Ethernet |
| Compliant Standards | Wi-Fi CERTIFIED |
AC Adapter
| Input | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Output | 65 Watt |
Input
| Type | Keyboard |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard Layout | US |
Storage
| Main Storage | 512 GB SSD - NVM Express (NVMe) |
Connections & Expansion
| Memory Card Reader | Yes |
Sustainability Information
| TCO Certified | - |
Battery
| Technology | Lithium polymer |
Environmental Parameters
| Max Operating Temperature | 95 °F |
| Humidity Range Operating | 10 - 90% (non-condensing) |
| Shock Tolerance (operating) | 40 g @ 2 ms half-sine |
| Shock Tolerance (non-operating) | 240 g @ 2 ms half-sine |
| Vibration Tolerance (operating) | 1.043 g @ RMS (random) |
| Vibration Tolerance (non-operating) | 3.5 g @ RMS (random) |
General
| Product Type | Notebook |
| Operating System | Windows 11 Pro |
Software
| Software Included | HP Privacy Settings, HP Client Management Script Library (free download), HP Patch Assistant (free download) |
Processor / Chipset
| CPU | Intel Core Ultra 5 (Series 1) |
| Max Turbo Speed | 4.6 GHz |
| Number of Cores | 14-core |
Display
| Type | 14" |
| LCD Backlight Technology | WLED backlight |
| Resolution | 1920 x 1200 (WUXGA) |
| Widescreen | Yes |

