« Back
SLIM CAT6 CABLE GREEN LSZH SLIM SNAGLESS RJ45 UTP PATCH CABLE
SLIM CAT6 CABLE GREEN LSZH SLIM SNAGLESS RJ45 UTP PATCH CABLE
- Price:
$4.99
- Availability:
- Mfr #: N6PAT5GNS
- UNSPSC #: 26121609
- Item #: 301283115
- Add to Shopping List
Need Help?
Contact Zones Online support at 800.408.9663
Miscellaneous
| Compliant Standards | RoHS, WEEE, ANSI/TIA-568-C.2, TIA/EIA-568-B.1-2001, IEEE 802.3bt Type 4, PoE++ - up to 250 MHz |
Manufacturer Warranty
| Service & Support | Limited lifetime warranty |
Environmental Parameters
| Min Operating Temperature | 50 °F |
| Max Operating Temperature | 140 °F |
General
| Network Cable Type | Patch cable - CAT 5/5e/6 - IEEE 802.3bt |
| Technology | UTP |
| Wiring Scheme | T568B |
| Jacket Material | Low Smoke Zero Halogen (LSZH) |
| American Wire Gauge (AWG) | 28 |
| Wires per Cable | 8 wires |
| Pairs per Cable | 4 pairs |
| Plated Connector | Gold |
| Features | Halogen-free, snagless, stranded copper, flame retardant, strain relief, minimized Near-End Crosstalk (NEXT), reduced Return Loss (RL), pure bare copper conductors, up to 1 Gbps, 100W PoE++ support |
| Cable Length | 1.5 m |
| Length | 5 ft |
| Diameter | 0.1 in |
| Weight | 1.32 oz |
| Color | Green |
Connectivity
| Connector | RJ-45 - male |
| Connector (Second End) | RJ-45 - male |
Dimensions & Weight (Shipping)
| Shipping Width | 8.7 in |
| Shipping Depth | 7.9 in |
| Shipping Height | 0.4 in |
| Shipping Weight | 1.63 oz |

