« Back
SBUY HP Z6G5T W53525 64GB/2TB PC INTEL XEON W5-3525, 2.0TB SSD, 64GB D
SBUY HP Z6G5T W53525 64GB/2TB PC INTEL XEON W5-3525, 2.0TB SSD, 64GB D
- Price:
$7,084.99
- Availability:
- Mfr #: B3NR3UT#ABA
- UNSPSC #: 43211508
- Item #: 301285111
- Add to Shopping List
Need Help?
Contact Zones Online support at 800.408.9663
Cache Memory
| Installed Size | L3 cache - 45 MB |
| Cache Per Processor | 45 MB |
Miscellaneous
| Compliant Standards | Low halogen |
| Manufacturer Selling Program | HP Smart Buy |
Networking
| Features | Wake on LAN (WoL), Intel Active Management Technology (AMT), PXE 2.1 support |
Dimensions & Weight
| Width | 6.6 in |
| Depth | 18.3 in |
| Height | 17.5 in |
| Weight | 28.22 lbs |
Keyboard
| Keyboard Name | HP 320K |
| Interface | USB |
| Localization & Layout | US |
Audio Output
| Compliant Standards | High Definition Audio |
Hard Drive
| Interface Type | PCI Express |
| Features | Self-Encrypting Drive, HP Z Turbo Drive, NVM Express (NVMe), triple-level cell (TLC) |
Dimensions & Weight (Shipping)
| Shipping Width | 12.3 in |
| Shipping Depth | 24 in |
| Shipping Height | 23.3 in |
| Shipping Weight | 38.03 lbs |
Graphics Controller
| Video Interfaces | DisplayPort |
Monitor
| Monitor Type | None. |
Mouse
| Interface | USB |
Sustainability Information
| TCO Certified | TCO Certified Desktops 9 |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Carbon Footprint | 870 kg carbon emissions |
| Manufacturing (kg CO2e) | 311 |
| Logistics (kg CO2e) | 5 |
| Use (kg CO2e) | 553 |
| EOL (kg CO2e) | 2 |
| Total Carbon w/o Use Phase (kg CO2e) | 317 |
Storage Controller
| Channel Qty | 5 |
Manufacturer Warranty
| Service & Support | Limited warranty - parts and labor - 1 year |
Environmental Parameters
| Min Operating Temperature | 41 °F |
| Max Operating Temperature | 104 °F |
| Humidity Range Operating | 8 - 85% RH (non-condensing) |
Input Device
| Type | Mouse, keyboard |
General
| Type | Workstation |
| AI Level | AI Workstation |
| Product Form Factor | Tower |
| Embedded Security | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip |
| Localization | Language: English / region: United States |
| Bundled with | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Color | Black |
Processor / Chipset
| CPU Socket | LGA4677 Socket-E |
Expansion / Connectivity
| Interfaces | 4 x USB 3.2 Gen 1 (4 front) ¦ 1 x headphones/microphone (1 front) |
Power
| Voltage Required | AC 90-269 V (50/60 Hz) |
Operating System / Software
| Software | HP Support Assistant, HP Performance Advisor, HP Secure Erase, HP BIOSphere, HP BIOS Configuration Utility (free download), HP Image Assistant (free download), HP System Software Manager (free download), HP Sure Click, HP Sure Run, HP Sure Recover, HP Manageability Integration Kit, HP Sure Sense, HP Sure Admin, HP Smart Support, HP Platform Certificate, HP PC Hardware Diagnostics Windows, HP Anyware, HP Services Scan, HP Data Science Stack Manager, HP Sure Start, HP Driver Packs (free download), HP UEFI BIOS Certification level 2.7B |
RAM
| Rated Memory Speed | 2400 MHz |
Optical Storage
| Type | No optical drive |

