« Back
HP ZBook Firefly 15 G8 Mobile Workstation - 15.6" - Intel Core i7 - 1185G7 - vPro - 16 GB RAM - 1 TB SSD - US
HP ZBook Firefly 15 G8 Mobile Workstation - 15.6" - Intel Core i7 - 1185G7 - vPro - 16 GB RAM - 1 TB SSD - US
- Price:
$3,495.99
- Availability:
- Mfr #: 4L9J3US#ABA
- UNSPSC #: 43211503
- Item #: 301287426
- Add to Shopping List
Need Help?
Contact Zones Online support at 800.408.9663
Miscellaneous
| Integrated Options | Tile module |
| Security | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader, smart card reader |
| Features | HP Sure Click, HP Sure Sense, HP Secure Erase, HP Sure Start Gen 6, HP Sure Recover Gen 3, HP Sure Admin, HP Sure View Reflect, HP Image Assistant Gen 4.6, HP Sure Run Gen 4, HP Client Security Manager Gen 7, HP Sure Recover with Embedded Reimaging Gen 4 |
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Security Slot Type | Kensington nano security slot |
| Included Accessories | HP 65 Watt Smart nPFC AC Adapter |
| Compliant Standards | CSA, UL, VCCI, BSMI, GOST, SABS, CCC, FCC, RoHS, KCC, WEEE, A-Tick, ICES, CIT, low halogen, IEEE 1680, ICCP, RED, MIL-STD-810H |
| Localization | Language: English / region: United States |
Dimensions & Weight
| Dimensions (WxDxH) | 14.2 in x 9.2 in x 0.8 in |
| Weight | 3.86 lbs |
Memory
| RAM | 16 GB (1 x 16 GB) |
| Max RAM Supported | 64 GB |
| Technology | DDR4 SDRAM - non-ECC |
| Speed | 3200 MHz |
| Rated Speed | 3200 MHz |
| Form Factor | SO-DIMM 260-pin |
| Slots Qty | 2 |
| Empty Slots | 1 |
Audio & Video
| Graphics Processor | Intel Iris Xe Graphics - up to |
| Memory Allocation Technology | Shared video memory (UMA) |
| Camera | Yes - HD |
| Video Resolutions | 720p |
| Camera Features | Privacy shutter, IR camera |
| Sound | Dual stereo speakers, HP World Facing Microphone / dual-array digital microphone |
| Compliant Standards | High Definition Audio |
| Audio Features | Output: Bang & Olufsen Audio |
Communications
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth 5.1 |
| Bluetooth Class | Class 2 |
| Wireless Controller | Intel Wi-Fi 6 AX 201 |
| Features | Miracast, dual stream (2x2), MU-MIMO |
| Compliant Standards | IEEE 802.1x, IEEE 802.11i, Wi-Fi CERTIFIED |
AC Adapter
| Input | AC 115/230 V (50/60 Hz) |
| Output | 65 Watt, 19.5 V |
Input
| Type | Keyboard, pointing stick, ClickPad |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard Layout | US |
| Numeric Keypad | Yes |
| Features | Spill-resistant, multi-touch clickpad, gesture function, precision touchpad, glass clickpad, image sensor, DuraKeys |
Storage
| Main Storage | 1 TB SSD M.2 2280 PCIe 3.0 x4 - NVM Express (NVMe), triple-level cell (TLC) |
Connections & Expansion
| Interfaces Details | USB 3.1 Gen 1 ¦ HDMI ¦ 2 x USB4 (supports Thunderbolt 4, DisplayPort 1.4 Alt Mode) (Power Delivery, Sleep & Charge) ¦ USB 3.1 Gen 1 (charging) ¦ Headphone/microphone combo jack |
Sustainability Information
| TCO Certified | - |
| EPEAT Compliant | EPEAT Gold |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
Manufacturer Warranty
| Service & Support | Limited warranty - parts and labor - 3 years |
Battery
| Technology | 3-cell lithium polymer |
| Capacity | 56 Wh |
| Run Time | Up to 14 hours |
Environmental Parameters
| Min Operating Temperature | 32 °F |
| Max Operating Temperature | 95 °F |
| Humidity Range Operating | 10 - 90% (non-condensing) |
| Shock Tolerance (operating) | 40 g @ 2 ms half-sine |
| Shock Tolerance (non-operating) | 200 g @ 2 ms half-sine |
| Vibration Tolerance (operating) | 0.75 g @ RMS (random) |
| Vibration Tolerance (non-operating) | 1.5 g @ RMS (random) |
General
| Product Type | Mobile workstation |
| Operating System | Windows 10 Pro 64-bit Edition - English |
Software
| Software Included | HP Recovery Manager, HP Support Assistant, Bing Toolbar, HP Hotkey Support, HP Performance Advisor, HP PC Hardware Diagnostics UEFI, CyberLink Power Media Player, HP PC Hardware Diagnostics, Native Miracast, HP Connection Optimizer, HP Manageability Integration Kit, HP Privacy Settings, HP QuickDrop, HP WorkWell, HP BIOSphere Gen6, myHP, HP Noise Cancellation Software, HP ZCentral Remote Boost Software, Microsoft Bitlocker Encryption, HP TPM Configuration Utility, HP Programmable Key, HP Touchpoint Customizer, HP Proactive Security (DaaS), Tamper Lock |
Processor / Chipset
| CPU | Intel Core i7 (11th Gen) 1185G7 |
| Max Turbo Speed | 4.8 GHz |
| Number of Cores | Quad-Core |
| Cache | L3 - 12 MB |
| Platform Technology | Intel vPro Platform |
| Features | Hyper-Threading Technology, Intel Turbo Boost Technology 2.0, Intel Smart Cache |
Display
| Type | 15.6" - IPS |
| LCD Backlight Technology | LED backlight |
| Resolution | 1920 x 1080 (Full HD) |
| V-Sync Rate at Max Res. | 60 Hz |
| Widescreen | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Image Brightness | 250 cd/m² |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Features | Anti-glare |
| Keyboard Name | HP Premium Quiet Keyboard |

