« Back
DS1 E1 1N 56PORTS I-TEMP
DS1 E1 1N 56PORTS I-TEMP
- Price:
$5,915.99
- Availability:
- Mfr #: 15454-DS1E1-56=
- UNSPSC #: 24102001
- Item #: 301289002
- Add to Shopping List
Need Help?
Contact Zones Online support at 800.408.9663
Miscellaneous
| Compliant Standards | NEBS level 3, UL, VCCI, CISPR 24, cUL, EN55022, EN55024, CISPR 22, EN 61000-6-1 |
Networking
| Connectivity Technology | Wired |
| Data Link Protocol | SONET/SDH |
| Data Transfer Rate | 2.048 Mbps |
| Line Rate | T-1/E-1 |
| Status Indicators | Fail, standby, link/activity |
Dimensions & Weight
| Width | 0.7 in |
| Depth | 9 in |
| Height | 12.6 in |
| Weight | 1.98 lbs |
Environmental Parameters
| Min Operating Temperature | -40 °F |
| Max Operating Temperature | 149 °F |
| Humidity Range Operating | 5 - 95% |
General
| Device Type | Expansion module - 56 ports |
| Form Factor | Plug-in module |
Expansion / Connectivity
| Compatible Slots | 1 x expansion slot |

