« Back
HP EliteBook x360 1030 G8 Notebook - 13.3" - Intel Core i7 - 1165G7 - 16 GB RAM - 256 GB SSD - US
HP EliteBook x360 1030 G8 Notebook - 13.3" - Intel Core i7 - 1165G7 - 16 GB RAM - 256 GB SSD - US
- Price:
$3,307.99
- Availability:
- Mfr #: 435Z6UP#ABA
- UNSPSC #: 43211503
- Item #: 301291145
- Add to Shopping List
Need Help?
Contact Zones Online support at 800.408.9663
Miscellaneous
| Case Material | Aluminum |
| Integrated Options | Tile module, accelerometer, magnetometer, hall sensor, gyroscope |
| Security | Firmware Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader |
| Features | Automatic DriveLock, BIOS Absolute Persistence, HP DriveLock, Power On Authentication, Pre-boot Authentication, HP Sure Click, HP Sure Sense, HP Secure Erase, HP Sure Start Gen 6, HP Sure Admin, HP Sure Run Gen 4, HP BIOSphere Gen 6, HP Sure Recover Gen 4 |
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately), padlock loop |
| Security Slot Type | Kensington nano security slot |
| Included Accessories | HP 65 Watt nPFC USB-C AC Adapter |
| Compliant Standards | CSA, UL, VCCI, BSMI, GOST, SABS, CCC, FCC, A-Tick, ICES, KC, CIT, low halogen, ICCP, AUS/NZ |
| Localization | Language: English / region: United States |
Dimensions & Weight
| Dimensions (WxDxH) | 12 in x 7.6 in x 0.6 in |
| Weight | 2.67 lbs |
Memory
| RAM | 16 GB (provided memory is soldered) |
| Technology | LPDDR4X SDRAM - non-ECC |
| Speed | 4266 MHz |
| Rated Speed | 4266 MHz |
Audio & Video
| Graphics Processor | Intel Iris Xe Graphics |
| Camera | Yes - HD |
| Video Resolutions | 720p |
| Camera Features | Hybrid HD/IR camera, HP Sure Shutter |
| Sound | Four speakers, 2 user-facing multi array microphones and two world-facing microphones |
| Audio Features | Output: Bang & Olufsen Audio |
Communications
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth 5.1 |
| Bluetooth Class | Class 2 |
| Wireless Controller | Intel Wi-Fi 6 AX 201 |
| Features | Miracast, dual stream (2x2), MU-MIMO |
| Compliant Standards | IEEE 802.11d, IEEE 802.11i, IEEE 802.11h, IEEE 802.11e, IEEE 802.11k, IEEE 802.11r, IEEE 802.11v |
AC Adapter
| Output | 65 Watt |
Input
| Type | Keyboard, ClickPad |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard Layout | US |
| Features | Spill-resistant, multi-touch clickpad, gesture function, precision touchpad, glass clickpad, privacy |
Storage
| Main Storage | 256 GB SSD M.2 2280 PCIe 3.0 x4 - NVM Express (NVMe), triple-level cell (TLC) |
Connections & Expansion
| Interfaces Details | 2 x USB4 (supports Thunderbolt 4, DisplayPort 1.4 Alt Mode) (Power Delivery) ¦ USB 3.2 Gen 1 ¦ USB 3.2 Gen 1 (charging) ¦ HDMI ¦ Headphone/microphone combo jack |
Sustainability Information
| TCO Certified | - |
| EPEAT Compliant | EPEAT Gold |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
Manufacturer Warranty
| Service & Support | Limited warranty - parts and labor - 3 years ¦ Limited warranty - battery - 3 years |
Battery
| Technology | 4-cell lithium polymer |
| Capacity | 54.5 Wh |
| Run Time | Up to 16.25 hours |
Environmental Parameters
| Min Operating Temperature | 32 °F |
| Max Operating Temperature | 95 °F |
| Shock Tolerance (operating) | 40 g @ 2 ms half-sine |
| Shock Tolerance (non-operating) | 200 g @ 2 ms half-sine |
| Vibration Tolerance (operating) | 1.043 g @ RMS (random) |
| Vibration Tolerance (non-operating) | 3.5 g @ RMS (random) |
General
| Product Type | Notebook - flip design |
| Operating System | Windows 10 Pro 64-bit Edition - English |
Software
| Software Included | HP Support Assistant, HP Power Manager, HP Hotkey Support, HP PC Hardware Diagnostics UEFI, HP Wireless Button Driver, HP Client Catalog, HP Driver Packs, HP BIOS Config Utility, HP Image Assistant, HP System Software Manager, HP Notifications, HP Connection Optimizer, HP Privacy Settings, HP QuickDrop, HP WorkWell, HP Manageability Integration Kit Gen4, myHP, Touchpoint Customizer for Commercial, HSA Fusion for Commercial, HSA Telemetry for Commercial, HP Noise Cancellation Software, Tile |
Processor / Chipset
| CPU | Intel Core i7 (11th Gen) 1165G7 / 2.8 GHz |
| Max Turbo Speed | 4.7 GHz |
| Number of Cores | Quad-Core |
| Cache | L3 - 12 MB |
| Features | Hyper-Threading Technology, Intel Turbo Boost Technology 2.0, Intel Smart Cache |
Display
| Type | 13.3" - IPS |
| LCD Backlight Technology | WLED backlight |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1920 x 1080 (Full HD) |
| V-Sync Rate at Max Res. | 60 Hz |
| Widescreen | Yes |
| Image Brightness | 1000 cd/m² |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Privacy Technology | HP SureView Reflect |
| Features | Ambient light sensor, Full HD ultra wide-viewing angle (UWVA) eDP anti-glare +PSR, Corning Gorilla glass 5 |
| Keyboard Name | HP Premium |

