« Back
HP ProBook 450 G8 Notebook - 15.6" - Core i5 1145G7 - 16 GB RAM - 256 GB SSD
HP ProBook 450 G8 Notebook - 15.6" - Core i5 1145G7 - 16 GB RAM - 256 GB SSD
- Price:
$1,921.99
- Availability:
- Mfr #: 3Y012US#ABA
- UNSPSC #: 43211503
- Item #: 301292234
- Add to Shopping List
Need Help?
Contact Zones Online support at 800.408.9663
Input
| Type | Keyboard, ClickPad |
| Features | Spill-resistant, multi-touch clickpad |
Miscellaneous
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately) |
Storage
| Main Storage | 256 GB SSD M.2 2280 |
Memory
| RAM | 16 GB |
| Technology | DDR4 SDRAM |
| Slots Qty | 2 |
Audio & Video
| Camera | Yes |
| Sound | Stereo speakers |
Battery
| Technology | 3-cell |
| Capacity | 45 Wh |
Environmental Parameters
| Min Operating Temperature | 32 °F |
| Shock Tolerance (operating) | 40 g |
| Shock Tolerance (non-operating) | 200 g |
| Vibration Tolerance (operating) | 0.75 g @ RMS (random) |
| Vibration Tolerance (non-operating) | 1.5 g @ RMS (random) |
Communications
| Network Interface | Gigabit Ethernet |
AC Adapter
| Input | AC 120/230 V |
General
| Product Type | Notebook |
| Operating System | Windows 10 Pro 64-bit Edition |
Processor / Chipset
| CPU | Intel Core i5 (11th Gen) 1145G7 |
| Number of Cores | Quad-Core |
| Cache | 8 MB |
Display
| Type | 15.6" |
| Widescreen | Yes |

