« Back
CUSTOM PROBOOK 650 G8 I5-1145G715IN 8GB 128GB
CUSTOM PROBOOK 650 G8 I5-1145G715IN 8GB 128GB
- Price:
$1,954.99
- Availability:
- Mfr #: 3V695US#ABA
- UNSPSC #: 43211503
- Item #: 301293927
- Add to Shopping List
Need Help?
Contact Zones Online support at 800.408.9663
Miscellaneous
| Security | Firmware Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader, smart card reader |
| Features | Power-on password, USB port control, Setup Password, Power On Authentication, Pre-Boot Security, HP Fast Charge, MIL-STD-810H tested, NVMe Driverlock, BIOS update over Wi-Fi |
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Security Slot Type | Kensington nano security slot |
| Included Accessories | Power adapter |
| Compliant Standards | CSA, UL, VCCI, BSMI, GOST, SABS, CCC, FCC, RoHS, WEEE, A-Tick, ICES, Common Criteria EAL4+, KC, CIT, low halogen, ICCP |
| Localization | Language: English / region: United States |
Dimensions & Weight
| Dimensions (WxDxH) | 14.1 in x 9.2 in x 0.8 in |
| Weight | 3.84 lbs |
Memory
| RAM | 8 GB (1 x 8 GB) |
| Max RAM Supported | 64 GB |
| Technology | DDR4 SDRAM |
| Speed | 3200 MHz |
| Rated Speed | 3200 MHz |
| Form Factor | SO-DIMM 260-pin |
| Slots Qty | 2 |
| Empty Slots | 1 |
Audio & Video
| Graphics Processor | Intel Iris Xe Graphics |
| Camera | Yes - HD |
| Video Resolutions | 720p |
| Camera Features | Privacy shutter |
| Sound | Stereo speakers, dual array microphone |
Communications
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0 |
| Bluetooth Class | Class 2 |
| Wireless Controller | Intel Wireless-AC 9560 - PCI Express Mini Card (M.2) |
| Network Interface | Gigabit Ethernet |
| Ethernet Controller | Intel I219-V |
| Remote Management Protocol | SNMP 2 |
| Features | Wake-on-LAN (WOL), dual stream (2x2), CNVi |
| Compliant Standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3i, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.11d, IEEE 802.1x, IEEE 802.11i, Wi-Fi CERTIFIED, IEEE 802.11h, IEEE 802.11e, IEEE 802.11k, IEEE 802.3az, IEEE 802.11r, IEEE 802.11v |
AC Adapter
| Input | AC 115/230 V (50/60 Hz) |
| Output | 45 Watt, 19.5 V |
Input
| Type | Keyboard, ClickPad |
| Keyboard Layout | US |
| Numeric Keypad | Yes |
| Features | Volume control, spill-resistant, multi-touch clickpad, gesture function |
Storage
| Main Storage | 128 GB SSD M.2 2280 PCIe 3.0 x2 - NVM Express (NVMe), triple-level cell (TLC) |
Connections & Expansion
| Interfaces Details | USB4 (supports Thunderbolt 4, DisplayPort Alt Mode) (Power Delivery) ¦ USB 3.2 Gen 1 (powered) ¦ USB 3.2 Gen 1 (Power Delivery) ¦ LAN ¦ Headphone/microphone combo jack ¦ HDMI ¦ USB 3.2 Gen 1 |
Sustainability Information
| TCO Certified | - |
| EPEAT Compliant | EPEAT Gold |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
Manufacturer Warranty
| Service & Support | Limited warranty - parts and labor - 3 years |
Battery
| Technology | 3-cell lithium polymer |
| Capacity | 45 Wh |
| Run Time | Up to 12.5 hours |
Environmental Parameters
| Min Operating Temperature | 32 °F |
| Max Operating Temperature | 95 °F |
| Humidity Range Operating | 10 - 90% (non-condensing) |
| Shock Tolerance (operating) | 40 g @ 2 ms half-sine |
| Shock Tolerance (non-operating) | 200 g @ 2 ms half-sine |
| Vibration Tolerance (operating) | 0.75 g @ RMS (random) |
| Vibration Tolerance (non-operating) | 1.5 g @ RMS (random) |
General
| Product Type | Notebook |
| Operating System | Windows 10 Pro 64-bit Edition (available through downgrade rights from Windows 11 Pro) + Windows 11 Pro License - English |
Software
| Software Included | HP Support Assistant, HP Power Manager, HP Hotkey Support, Windows Defender, HP Secure Erase, HP Wireless Button Driver, HP BIOS Configuration Utility (free download), HP Client Catalog (free download), HP Image Assistant, HP Noise Cancellation, HP LAN-WLAN Protection, HP Notifications, HP System Software Manager (free download), HP Connection Optimizer, HP Manageability & Integration Kit Gen3 (free download), HP BIOSphere Gen5, HP Privacy Settings, HP Client Management Script Library (free download), myHP, HSA Fusion for Commercial, HSA Telemetry for Commercial, HP Client Security Manager Gen7, HP Smart Support (free download) |
Processor / Chipset
| CPU | Intel Core i5 (11th Gen) 1145G7 |
| Max Turbo Speed | 4.4 GHz |
| Number of Cores | Quad-Core |
| Cache | L3 - 8 MB |
| Features | Intel Turbo Boost Technology 2.0 |
Display
| Type | 15.6" |
| LCD Backlight Technology | WLED backlight |
| Resolution | 1920 x 1080 (Full HD) |
| V-Sync Rate at Max Res. | 60 Hz |
| Widescreen | Yes |
| Image Brightness | 250 cd/m² |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Features | Full HD ultra wide-viewing angle (UWVA) eDP anti-glare, narrow-bezel design |
| Keyboard Name | HP Premium |

