« Back
HP ProDesk 600 G6 - mini desktop Core i3 10100T 3 GHz - 16 GB - SSD 256 GB - US
HP ProDesk 600 G6 - mini desktop Core i3 10100T 3 GHz - 16 GB - SSD 256 GB - US
- Price:
$1,520.99
- Availability:
- Mfr #: 2E4V8UP#ABA
- UNSPSC #: 43211508
- Item #: 301294871
- Add to Shopping List
Need Help?
Contact Zones Online support at 800.408.9663
Cache Memory
| Installed Size | L3 cache - 6 MB |
| Cache Per Processor | 6 MB |
Miscellaneous
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately), padlock loop |
| Security Slot Type | Kensington security slot |
| Compliant Standards | ACPI, FCC Class B certified, ICES-003, CCC, UL 60950-1, KCC Class B, Common Criteria EAL4+, CAN/CSA C22.2 No. 60950-1-07, VCCI Class B, WEEE 2002/96/EC, low halogen, UL 62368-1, RoHS 2011/65/EC, CAN/CSA-C22.2 No. 62368-1-14 |
Networking
| Ethernet Controller | Intel I219-LM |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Remote Management Protocol | SNMP 2 |
| Features | Wake on LAN (WoL), ACPI support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), PXE 2.1 support |
Dimensions & Weight
| Width | 7 in |
| Depth | 6.9 in |
| Height | 1.3 in |
| Weight | 2.76 lbs |
Keyboard
| Interface | USB |
| Localization & Layout | US |
Audio Output
| Sound Output Mode | Stereo |
| Max Sampling Rate | 192 kHz |
| Compliant Standards | High Definition Audio |
Hard Drive
| Type | SSD - M.2 2280 |
| Capacity | 1 x 256 GB |
| Interface Type | PCI Express 3.0 |
| Features | NVM Express (NVMe), triple-level cell (TLC) |
Dimensions & Weight (Shipping)
| Shipping Width | 19.6 in |
| Shipping Depth | 5 in |
| Shipping Height | 8.8 in |
| Shipping Weight | 6.55 lbs |
Graphics Controller
| Graphics Processor | Intel UHD Graphics 630 Dynamic Video Memory Technology |
| Video Interfaces | VGA, DisplayPort |
| HDCP Compatible | Yes |
Monitor
| Monitor Type | None. |
Mouse
| Mouse Name | HP 320M |
| Interface | USB |
Sustainability Information
| ENERGY STAR Certified | Yes |
Storage Controller
| Type | 1 x SATA |
| Controller Interface Type | SATA 6Gb/s |
Manufacturer Warranty
| Service & Support | Limited warranty - parts and labor - 3 years - on-site |
Environmental Parameters
| Min Operating Temperature | 41 °F |
| Max Operating Temperature | 95 °F |
| Humidity Range Operating | 5 - 90% (non-condensing) |
Input Device
| Type | Mouse, keyboard |
General
| Type | Personal computer |
| Product Form Factor | Mini desktop |
| Embedded Security | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip |
| Localization | Language: English / region: United States |
Processor / Chipset
| CPU | Intel Core i3 (10th Gen) 10100T |
| Clock Speed | 3 GHz |
| Max Turbo Speed | 3.8 GHz |
| Number of Cores | Quad-Core |
| CPU Qty | 1 |
| Max CPU Qty | 1 |
| CPU Upgradability | Upgradable |
| Processor Main Features | Hyper-Threading Technology, Intel Turbo Boost Technology 2, Intel Smart Cache |
| CPU Socket | FCLGA1200 Socket |
| Chipset Type | Intel Q470 |
Expansion / Connectivity
| Bays | 1 (total) / 1 (free) x internal 2.5" x 1/8H |
| Slots | 1 (total) / 1 (free) x M.2 Card - 2230 (x1 mode) ¦ 2 (total) / 1 (free) x M.2 Card - 2280 (x4 mode) |
| Interfaces | 3 x USB 3.2 Gen 1 (1 front, 2 rear) ¦ 3 x USB 3.2 Gen 2 (1 front, 2 rear) ¦ 1 x USB-C 3.2 Gen 2 (1 in front) ¦ 2 x DisplayPort ¦ 1 x headphones/microphone (1 in front) (CTIA and OMTP headset support) ¦ 1 x LAN (Gigabit Ethernet) ¦ 1 x VGA |
Power
| Device Type | Power adapter |
| Voltage Required | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Power Provided | 65 Watt |
| Efficiency | 89% (230VAC), 88% (115VAC) |
Operating System / Software
| OS Provided | Windows 10 Pro 64-bit Edition English |
| Software | HP Support Assistant, HP Secure Erase, HP JumpStart, HP Noise Cancellation, HP Sure Click, HP Sure Sense, HP Sure Recover Gen3, HP Client Security Manager Gen6, HP Sure Run Gen3, HP BIOSphere Gen6, HP DriveLock, HP Desktop Support Utility, HP Sure Start Gen6 |
RAM
| Installed Size | 16 GB (installed) / 64 GB (max) |
| Technology | DDR4 SDRAM - non-ECC |
| Effective Memory Speed | 2666 MHz |
| Rated Memory Speed | 2666 MHz |
| Form Factor | SO-DIMM 260-pin |
| Slots | 2 (total) / 1 (empty) |
| Features | Unbuffered |
| Configuration Features | 1 x 16 GB |
Optical Storage
| Type | No optical drive |

