« Back
CUSTOM ELITEBOOK 840 G7 I7-10610U 14IN 16GB 512GB
CUSTOM ELITEBOOK 840 G7 I7-10610U 14IN 16GB 512GB
- Price:
$2,857.99
- Availability:
- Mfr #: 31D72US#ABA
- UNSPSC #: 43211503
- Item #: 301295088
- Add to Shopping List
Need Help?
Contact Zones Online support at 800.408.9663
Miscellaneous
| Integrated Options | Hall sensor |
| Security | Trusted Platform Module (TPM 1.2) and firmware (TPM 2.0), fingerprint reader, smart card reader |
| Features | Power-on password, Intel Active Management Technology (iAMT), Setup Password, BIOS Absolute Persistence, Power On Authentication, HP Fast Charge, Pre-boot Authentication, BIOS Update via Network, HP Secure Erase |
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Security Slot Type | Kensington nano security slot |
| Included Accessories | HP 65 Watt Smart nPFC AC Adapter |
| Compliant Standards | CSA, UL, VCCI, BSMI, GOST, SABS, CCC, FCC, A-Tick, ICES, KC, CIT, low halogen, ICCP, AUS/NZ |
| Localization | Language: English / region: United States |
Dimensions & Weight
| Dimensions (WxDxH) | 12.7 in x 8.5 in x 0.7 in |
| Weight | 2.93 lbs |
Memory
| RAM | 16 GB (1 x 16 GB) |
| Max RAM Supported | 64 GB |
| Technology | DDR4 SDRAM |
| Speed | 2666 MHz |
| Rated Speed | 2666 MHz |
| Form Factor | SO-DIMM 260-pin |
| Slots Qty | 2 |
| Empty Slots | 1 |
Audio & Video
| Graphics Processor | Intel UHD Graphics |
| Camera | Yes - HD |
| Video Resolutions | 720p |
| Camera Features | IR camera |
| Sound | Stereo speakers, 3 multi-array microphone |
| Audio Features | Output: Bang & Olufsen Audio |
Communications
| Wireless | NFC, 802.11a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth 5.1 |
| Bluetooth Class | Class 2 |
| Wireless Controller | Intel Wi-Fi 6 AX 201 |
| Features | Dual stream (2x2), MU-MIMO |
| Compliant Standards | IEEE 802.11d, IEEE 802.11i, Wi-Fi CERTIFIED, IEEE 802.11h, IEEE 802.11e, IEEE 802.11k, IEEE 802.11r, IEEE 802.11v |
AC Adapter
| Input | AC 115/230 V (50/60 Hz) |
| Output | 65 Watt, 19.5 V |
Input
| Type | Keyboard, pointing stick, ClickPad |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard Layout | US |
| Features | Spill-resistant, gesture function, precision touchpad, multi-gesture clickpad, glass clickpad |
Storage
| Main Storage | 512 GB SSD M.2 2280 PCIe - NVM Express (NVMe), triple-level cell (TLC) |
Connections & Expansion
| Interfaces Details | 2 x USB-C 3.2 Gen 1 (supports Thunderbolt, DisplayPort 1.2 Alt Mode) ¦ USB 3.2 Gen 1 (charging) ¦ USB 3.2 Gen 1 ¦ HDMI ¦ Headphone/microphone combo jack |
Sustainability Information
| TCO Certified | - |
| EPEAT Compliant | EPEAT Gold |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
Manufacturer Warranty
| Service & Support | Limited warranty - parts and labor - 3 years |
Battery
| Technology | 3-cell lithium ion |
| Capacity | 53 Wh |
| Run Time | Up to 23 hours |
Environmental Parameters
| Min Operating Temperature | 32 °F |
| Max Operating Temperature | 95 °F |
| Humidity Range Operating | 10 - 90% (non-condensing) |
| Shock Tolerance (operating) | 40 g @ 2 ms half-sine |
| Shock Tolerance (non-operating) | 200 g @ 2 ms half-sine |
| Vibration Tolerance (operating) | 0.75 g @ RMS (random) |
| Vibration Tolerance (non-operating) | 1.5 g @ RMS (random) |
General
| Product Type | Notebook |
| Operating System | Windows 10 Pro 64-bit Edition - English |
Processor / Chipset
| CPU | Intel Core i7 (10th Gen) 10610U / 1.8 GHz |
| Max Turbo Speed | 4.9 GHz |
| Number of Cores | Quad-Core |
| Cache | 8 MB |
| Platform Technology | Intel vPro Platform |
| Features | Hyper-Threading Technology, Intel Turbo Boost Technology 2.0, Intel Smart Cache |
Display
| Type | 14" - IPS |
| LCD Backlight Technology | WLED backlight |
| Resolution | 1920 x 1080 (Full HD) |
| V-Sync Rate at Max Res. | 60 Hz |
| Widescreen | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Image Brightness | 250 cd/m² |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Features | Full HD ultra wide-viewing angle (UWVA) eDP anti-glare |
| Keyboard Name | HP Premium |

