« Back
HP EliteBook 835 G7 Notebook - 13.3" - AMD Ryzen 5 Pro - 4650U - 16 GB RAM - 256 GB SSD - US
HP EliteBook 835 G7 Notebook - 13.3" - AMD Ryzen 5 Pro - 4650U - 16 GB RAM - 256 GB SSD - US
- Price:
$1,506.99
- Availability:
- Mfr #: 2G8M3EP#ABA
- UNSPSC #: 43211503
- Item #: 301295213
- Add to Shopping List
Need Help?
Contact Zones Online support at 800.408.9663
Miscellaneous
| Integrated Options | Hall sensor |
| Security | Firmware Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader, smart card reader |
| Features | Automatic DriveLock, HP DriveLock, BIOS Update via Network, Power On Authentication, Pre-boot Authentication, power-on password, Setup Password |
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Security Slot Type | Kensington nano security slot |
| Included Accessories | HP 65 Watt Smart nPFC AC Adapter |
| Compliant Standards | CSA, UL, VCCI, BSMI, GOST, SABS, CCC, FCC, A-Tick, ICES, Common Criteria EAL4+, KC, CIT, ICCP |
| Localization | Language: English / region: United States |
Dimensions & Weight
| Dimensions (WxDxH) | 12.1 in x 8.1 in x 0.7 in |
| Weight | 2.78 lbs |
Memory
| RAM | 16 GB (1 x 16 GB) |
| Max RAM Supported | 32 GB |
| Technology | DDR4 SDRAM |
| Speed | 3200 MHz |
| Rated Speed | 3200 MHz |
| Form Factor | SO-DIMM 260-pin |
| Slots Qty | 2 |
| Empty Slots | 1 |
Audio & Video
| Graphics Processor | AMD Radeon Graphics |
| Camera | Yes - HD |
| Video Resolutions | 720p |
| Camera Features | Privacy shutter, IR camera |
| Sound | Stereo speakers, 3 multi-array microphone |
| Audio Features | Output: Bang & Olufsen Audio |
Communications
| Wireless | Bluetooth 5.1, 802.11a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth Class | Class 2 |
| Wireless Controller | Intel Wi-Fi 6 AX 200 - PCI Express Mini Card (M.2) |
| Features | Dual stream (2x2), MU-MIMO, Miracast |
| Compliant Standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11d, IEEE 802.11e, IEEE 802.11h, IEEE 802.11i, IEEE 802.11k, IEEE 802.11r, IEEE 802.11v, Wi-Fi CERTIFIED |
AC Adapter
| Input | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Output | 65 Watt, 19.5 V |
Environmental Standards
| ENERGY STAR Certified | Yes |
Input
| Type | Keyboard, ClickPad |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard Layout | US |
| Features | Volume control, spill-resistant, multi-touch clickpad, ClickPad with gesture support, glass clickpad, precision touchpad |
Storage
| Main Storage | 256 GB SSD M.2 2280 PCIe - NVM Express (NVMe), HP Value |
Connections & Expansion
| Interfaces | 2 x USB-C 3.1 Gen 2 (supports DisplayPort 1.2 Alt Mode) ¦ USB 3.1 Gen 1 (charging) ¦ USB 3.1 Gen 1 ¦ HDMI ¦ Headphone/microphone combo jack |
| Interfaces Details | 2 x USB-C 3.1 Gen 2 (supports DisplayPort 1.2 Alt Mode) ¦ USB 3.1 Gen 1 (charging) ¦ USB 3.1 Gen 1 ¦ HDMI ¦ Headphone/microphone combo jack |
Sustainability Information
| ENERGY STAR Certified | Yes |
Manufacturer Warranty
| Service & Support | Limited warranty - parts and labor - 3 years - on-site |
Battery
| Technology | 3-cell lithium polymer |
| Capacity | 53 Wh |
Environmental Parameters
| Min Operating Temperature | 32 °F |
| Max Operating Temperature | 95 °F |
| Humidity Range Operating | 10 - 90% (non-condensing) |
| Shock Tolerance (operating) | 40 g @ 2 ms half-sine |
| Shock Tolerance (non-operating) | 200 g @ 2 ms half-sine |
| Vibration Tolerance (operating) | 0.75 g @ RMS (random) |
| Vibration Tolerance (non-operating) | 1.5 g @ RMS (random) |
General
| Product Type | Notebook |
| Operating System | Windows 10 Pro 64-bit Edition - English |
Processor / Chipset
| CPU | AMD Ryzen 5 Pro 4650U / 2.1 GHz |
| Max Turbo Speed | 4 GHz |
| Number of Cores | 6-core |
| Cache | L3 - 8 MB |
| 64-bit Computing | Yes |
Display
| Type | 13.3" - IPS |
| LCD Backlight Technology | WLED backlight |
| Resolution | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Widescreen | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Image Brightness | 400 cd/m² |
| Features | 72% NTSC color gamut, Low Power, ambient light sensor |
| Keyboard Name | HP Premium |

