« Back
HP ZBook Fury 15 G7 Mobile Workstation - 15.6" - Intel Core i7 - 10850H - vPro - 32 GB RAM - 1 TB SSD - US
HP ZBook Fury 15 G7 Mobile Workstation - 15.6" - Intel Core i7 - 10850H - vPro - 32 GB RAM - 1 TB SSD - US
- Price:
$4,834.99
- Availability:
- Mfr #: 2Z9S6US#ABA
- UNSPSC #: 43211503
- Item #: 301295295
- Add to Shopping List
Need Help?
Contact Zones Online support at 800.408.9663
Miscellaneous
| Case Material | Anodized aluminum |
| Integrated Options | Ambient light sensor |
| Security | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader, smart card reader |
| Features | Intel Active Management Technology (iAMT), HP DuraKeys, Power On Authentication, Pre-boot Authentication, Master Boot Record Security, MIL-STD-810H tested |
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Security Slot Type | Kensington nano security slot |
| Included Accessories | HP 150 Watt Smart PFC Slim AC Adapter |
| Compliant Standards | CSA, UL, VCCI, BSMI, GOST, CCC, FIPS 140-2 Level 2, FCC, RoHS, KCC, WEEE, A-Tick, ICES, Common Criteria EAL4+, low halogen, ICCP |
| Localization | Language: English / region: United States |
Dimensions & Weight
| Dimensions (WxDxH) | 14.1 in x 9.5 in x 1 in |
| Weight | 5.18 lbs |
Memory
| RAM | 32 GB (2 x 16 GB) |
| Max RAM Supported | 128 GB |
| Technology | DDR4 SDRAM |
| Speed | 2666 MHz |
| Rated Speed | 2666 MHz |
| Form Factor | SO-DIMM 260-pin |
| Slots Qty | 2 |
| Empty Slots | 0 |
Audio & Video
| Multi-GPU Configuration | 1 single GPU card / integrated GPU |
| Graphics Processor | NVIDIA Quadro T2000 / Intel UHD Graphics |
| Video Memory | 4 GB GDDR6 SDRAM |
| Video System Features | Max-Q design |
| Camera | Yes - HD |
| Video Resolutions | 720p |
| Camera Features | Privacy shutter |
| Sound | Stereo speakers, HP World Facing Microphone / dual-array digital microphone |
| Compliant Standards | High Definition Audio |
| Audio Features | Output: Bang & Olufsen Audio |
Communications
| Wireless | Bluetooth 5.0, 802.11a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth Class | Class 2 |
| Wireless Controller | Intel Wi-Fi 6 AX 201 - PCI Express Mini Card (M.2) |
| Network Interface | Gigabit Ethernet |
| Ethernet Controller | Intel I219-LM |
| Features | Dual stream (2x2), CNVi |
| Compliant Standards | IEEE 802.11d, IEEE 802.1x, IEEE 802.11i, Wi-Fi CERTIFIED, IEEE 802.11h, IEEE 802.11e, IEEE 802.11k, IEEE 802.11r, IEEE 802.11v |
AC Adapter
| Input | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Output | 150 Watt, 19.5 V |
Input
| Type | Keyboard, pointing stick, ClickPad |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard Layout | US |
| Numeric Keypad | Yes |
| Features | Volume control, spill-resistant, multi-touch touchpad, gesture function, glass touchpad |
Storage
| Main Storage | 1 TB SSD M.2 2280 PCIe - NVM Express (NVMe), triple-level cell (TLC) |
Connections & Expansion
| Interfaces Details | USB 3.1 Gen 1 ¦ USB 3.1 Gen 1 (charging) ¦ USB-C 3.1 Gen 2 (supports Thunderbolt 3, DisplayPort 1.4 Alt Mode) (BC1.2 charging) ¦ HDMI ¦ Headphone/microphone combo jack ¦ Mini DisplayPort 1.4 ¦ LAN |
| Memory Card Reader | Yes (SD Card) |
Sustainability Information
| TCO Certified | - |
| EPEAT Compliant | EPEAT Gold |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
Manufacturer Warranty
| Service & Support | Limited warranty - parts and labor - 3 years ¦ Limited warranty - battery - 3 years |
Battery
| Technology | 8-cell lithium polymer |
| Capacity | 94 Wh |
| Run Time | Up to 16.25 hours |
Environmental Parameters
| Min Operating Temperature | 32 °F |
| Max Operating Temperature | 95 °F |
| Humidity Range Operating | 10 - 90% (non-condensing) |
| Shock Tolerance (operating) | 40 g @ 2 ms half-sine |
| Shock Tolerance (non-operating) | 200 g @ 2 ms half-sine |
| Vibration Tolerance (operating) | 0.75 g @ RMS (random) |
| Vibration Tolerance (non-operating) | 1.5 g @ RMS (random) |
General
| Product Type | Mobile workstation |
| Operating System | Windows 10 Pro 64-bit Edition - English |
Software
| Software Included | HP Support Assistant, Bing Toolbar, HP Hotkey Support, HP Performance Advisor, Windows Defender, HP Device Access Manager, HP Image Assistant, HP Noise Cancellation, Native Miracast, HP Connection Optimizer, HP Sure Recover, HP BIOSphere Gen5, HP Client Security Manager Gen5, HP Cloud Recovery, HP ZCentral Remote Boost, myHP, HP Manageability Integration Kit Gen4 (free download) |
Processor / Chipset
| CPU | Intel Core i7 (10th Gen) 10850H / 2.7 GHz |
| Max Turbo Speed | 5.1 GHz |
| Number of Cores | 6-core |
| Cache | 12 MB |
| 64-bit Computing | Yes |
| Platform Technology | Intel vPro Platform |
| Features | Intel Turbo Boost Max Technology 3.0, Intel Thermal Velocity Boost |
Display
| Type | 15.6" - IPS |
| LCD Backlight Technology | WLED backlight |
| Resolution | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Widescreen | Yes |
| Image Brightness | 250 cd/m² |
| Color Gamut | 45% |
| Features | Full HD ultra wide-viewing angle (UWVA) eDP anti-glare |
| Keyboard Name | HP Premium Quiet Keyboard |

