« Back
HP EliteBook x360 1030 G8 Notebook - 13.3" - Intel Core i7 - 1185G7 - vPro - 8 GB RAM - 256 GB SSD - 4G LTE-A - US
HP EliteBook x360 1030 G8 Notebook - 13.3" - Intel Core i7 - 1185G7 - vPro - 8 GB RAM - 256 GB SSD - 4G LTE-A - US
- Price:
$3,664.99
- Availability:
- Mfr #: 553T6US#ABA
- UNSPSC #: 43211503
- Item #: 301298381
- Add to Shopping List
Need Help?
Contact Zones Online support at 800.408.9663
Miscellaneous
| Case Material | Aluminum |
| Integrated Options | Tile module, accelerometer, ambient light sensor, magnetometer, hall sensor, gyroscope |
| Security | Firmware Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader |
| Features | Intel Active Management Technology (iAMT), BIOS Absolute Persistence, HP Automatic Drive Lock, HP DriveLock, HP Fast Charge, BIOS Update via Network, HP Secure Erase, MIL-STD-810H tested, 32 GB eMMC operating system recovery storage |
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Security Slot Type | Kensington nano security slot |
| Included Accessories | HP 65 Watt nPFC Slim USB-C AC Adapter, WACOM AES 2.0 pen with App Launch G3 |
| Compliant Standards | CSA, UL, VCCI, BSMI, GOST, SABS, CCC, FIPS 140-2 Level 2, FCC, RoHS, WEEE, A-Tick, ICES, Common Criteria EAL4+, KC, CIT, IEEE 1680, ICCP, AUS/NZ |
| Localization | Language: English / region: United States |
Navigation
| Receiver | A-GPS/GPS/GLONASS/BeiDou |
Dimensions & Weight
| Dimensions (WxDxH) | 12 in x 7.6 in x 0.6 in |
| Weight | 2.67 lbs |
Memory
| RAM | 8 GB (provided memory is soldered) |
| Technology | LPDDR4X SDRAM - non-ECC |
| Speed | 4266 MHz |
| Rated Speed | 4266 MHz |
Audio & Video
| Graphics Processor | Intel Iris Xe Graphics |
| Camera | Yes - HD |
| Video Resolutions | 720p |
| Camera Features | Privacy shutter, Windows Hello, hybrid HD/IR camera, HP Sure Shutter |
| Sound | Four speakers, 2 user-facing multi array microphones and two world-facing microphones |
| Audio Features | Output: Bang & Olufsen Audio |
Communications
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth 5.1 |
| Bluetooth Class | Class 2 |
| Wireless Controller | Intel Wi-Fi 6 AX 201 |
| Features | Miracast, dual stream (2x2), MU-MIMO |
| Compliant Standards | IEEE 802.1x, IEEE 802.11i, Wi-Fi CERTIFIED 6 |
AC Adapter
| Input | AC 115/230 V (50 - 60 Hz) |
| Output | 65 Watt, 5 / 9 / 12 / 15 / 20 V, 8 A |
Wireless Broadband (WWAN)
| Generation | 4G |
| Technology | LTE Advanced |
| Controller | Intel XMM 7360 |
| Max Transfer Rate | 450 Mbps |
| Service Provider | Verizon Wireless |
Input
| Type | Keyboard, ClickPad |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard Layout | US |
| Features | Spill-resistant, multi-touch clickpad, gesture function, glass clickpad, DuraKeys |
Storage
| Main Storage | 256 GB SSD M.2 2280 PCIe 3.0 x4 - NVM Express (NVMe), triple-level cell (TLC) |
Connections & Expansion
| Slots | 1 x Nano-SIM card (1 free) |
| Interfaces Details | Headphone/microphone combo jack ¦ USB 3.1 Gen 1 (charging) ¦ USB 3.1 Gen 1 ¦ HDMI ¦ 2 x USB4 (supports Thunderbolt 4, DisplayPort 1.4 Alt Mode) (Power Delivery) |
Sustainability Information
| TCO Certified | - |
| EPEAT Compliant | EPEAT Gold |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
Manufacturer Warranty
| Service & Support | Limited warranty - parts and labor - 3 years ¦ Limited warranty - battery - 1 year |
Battery
| Technology | 4-cell lithium polymer |
| Capacity | 54 Wh |
| Run Time | Up to 16.25 hours |
Environmental Parameters
| Min Operating Temperature | 32 °F |
| Max Operating Temperature | 95 °F |
| Shock Tolerance (operating) | 40 g @ 2 ms half-sine |
| Shock Tolerance (non-operating) | 200 g @ 2 ms half-sine |
| Vibration Tolerance (operating) | 1.043 g @ RMS (random) |
| Vibration Tolerance (non-operating) | 3.5 g @ RMS (random) |
General
| Product Type | Notebook - flip design |
| Operating System | Windows 10 Pro 64-bit Edition - English |
Software
| Software Included | HP Support Assistant, HP Power Manager, HP Hotkey Support, Windows Defender, Microsoft 365 (Trial), HP Wireless Button Driver, HP PC Hardware Diagnostics, HP LAN-WLAN Protection, HP Notifications, HP Connection Optimizer, HP Sure Click, HP Fingerprint Sensor, HP Privacy Settings, HP Sure Sense, HP Sure Admin, HP QuickDrop, HP WorkWell, HP BIOSphere Gen6, myHP, Touchpoint Customizer for Commercial, HP Noise Cancellation Software, HP Client Security Manager Gen7, HP SureRun Gen4, HP Sure Recover Gen4, Tile, HEVC CODEC, HP Sure Start Gen6 |
Processor / Chipset
| CPU | Intel Core i7 (11th Gen) 1185G7 / 3 GHz |
| Max Turbo Speed | 4.8 GHz |
| Number of Cores | Quad-Core |
| Cache | 12 MB |
| Platform Technology | Intel vPro Platform |
| Features | Intel Turbo Boost Technology |
Display
| Type | 13.3" - IPS |
| LCD Backlight Technology | WLED backlight |
| Touchscreen | Yes (multi-touch) |
| Resolution | 1920 x 1080 (Full HD) |
| V-Sync Rate at Max Res. | 60 Hz |
| Widescreen | Yes |
| Image Brightness | 400 cd/m² |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Features | BrightView, Ultra Slim Design, Corning Gorilla glass 5, Low Power, Panel Self Refresh (PSR) 2 |
| Keyboard Name | HP Quiet Keyboard |

