« Back
HP Workstation Z2 Mini G5 - mini Xeon W W-1250 3.3 GHz - vPro - 16 GB - SSD 512 GB - US
HP Workstation Z2 Mini G5 - mini Xeon W W-1250 3.3 GHz - vPro - 16 GB - SSD 512 GB - US
- Price:
$2,825.99
- Availability:
- Mfr #: 60C43UP#ABA
- UNSPSC #: 43211515
- Item #: 301298386
- Add to Shopping List
Need Help?
Contact Zones Online support at 800.408.9663
Cache Memory
| Installed Size | 12 MB |
| Cache Per Processor | 12 MB |
Miscellaneous
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Security Slot Type | Kensington security slot |
| Compliant Standards | ACPI, RoHS, WEEE, Common Criteria EAL4+, CECP, low halogen |
Networking
| Interface (Bus) Type | M.2 2230 (CNVi) |
| Ethernet Controller | Intel I219-LM |
| Wireless LAN Supported | Yes |
| Wireless NIC | Intel Wi-Fi 6 AX 201 |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, Bluetooth 5.0, IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6) |
| Features | Wake on LAN (WoL), PXE support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), dual stream (2x2) |
| Compliant Standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3i, IEEE 802.3z, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.1as, IEEE 802.3az |
Dimensions & Weight
| Width | 8.5 in |
| Depth | 8.5 in |
| Height | 2.3 in |
| Weight | 4.63 lbs |
Keyboard
| Keyboard Name | HP Premium |
| Interface | USB |
| Localization & Layout | US |
Audio Output
| Compliant Standards | High Definition Audio |
Hard Drive
| Type | SSD - M.2 2280 |
| Capacity | 1 x 512 GB |
| Interface Type | PCI Express 3.0 x4 |
| Features | HP Z Turbo Drive, NVM Express (NVMe), triple-level cell (TLC) |
Dimensions & Weight (Shipping)
| Shipping Width | 6.7 in |
| Shipping Depth | 19.6 in |
| Shipping Height | 11.7 in |
Graphics Controller
| Interface Type | PCIe 3.0 x16 |
| Multi-GPU Configuration | 1 single GPU card / integrated GPU |
| Graphics Processor | NVIDIA Quadro P620 / Intel UHD Graphics P630 |
| Video Memory | 4 GB GDDR5 SDRAM |
| Video Interfaces | DisplayPort |
| Max Monitors Supported | 3 |
Monitor
| Monitor Type | None. |
Mouse
| Interface | USB |
Sustainability Information
| EPEAT Compliant | EPEAT Gold |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
Storage Controller
| Type | 1 x SATA |
| RAID Level | RAID 0, RAID 1 |
Manufacturer Warranty
| Service & Support | Limited warranty - parts and labor - 3 years - on-site |
Environmental Parameters
| Min Operating Temperature | 41 °F |
| Max Operating Temperature | 95 °F |
| Humidity Range Operating | 10 - 85% (non-condensing) |
Input Device
| Type | Mouse, keyboard |
General
| Platform Technology | Intel vPro Platform |
| Type | Workstation |
| Product Form Factor | Mini |
| Embedded Security | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip |
| Localization | Language: English / region: United States |
Processor / Chipset
| CPU | Intel Xeon W W-1250 |
| Clock Speed | 3.3 GHz |
| Max Turbo Speed | 4.7 GHz |
| Number of Cores | 6-core |
| CPU Qty | 1 |
| Max CPU Qty | 1 |
| CPU Upgradability | Upgradable |
| Processor Main Features | Hyper-Threading Technology, Intel Turbo Boost Technology 2 |
| CPU Socket | LGA1200 Socket |
| Chipset Type | Intel W480 |
Expansion / Connectivity
| Slots | 1 (total) / 0 (free) x M.2 Card - 2230 (x1 mode) ¦ 2 (total) / 1 (free) x M.2 Card - 2280 (x4 mode) ¦ 1 (total) / 0 (free) x MXM (x16 mode) |
| Interfaces | 4 x USB 3.1 Gen 2 (2 rear, 2 side) (one of them is charging) ¦ 1 x headphones/microphone (1 side) ¦ 1 x LAN (Gigabit Ethernet) ¦ 3 x DisplayPort ¦ 1 x USB-C 3.1 Gen 2 (1 side) (charging) |
Power
| Device Type | Power adapter |
| Power Device Name | HP Smart AC Adapter |
| Voltage Required | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Power Provided | 280 Watt |
| Efficiency | 90% |
| Power Factor Correction | Yes (active) |
Operating System / Software
| OS Provided | Windows 10 Pro for Workstations 64-bit Edition English |
| Software | HP ZCentral Remote Boost 2020 |
RAM
| Installed Size | 16 GB (installed) / 64 GB (max) |
| Technology | DDR4 SDRAM - non-ECC |
| Effective Memory Speed | 2666 MHz |
| Rated Memory Speed | 3200 MHz |
| Form Factor | SO-DIMM 260-pin |
| Slots | 2 (total) / 0 (empty) |
| Features | Dual channel memory architecture |
| Configuration Features | 2 x 8 GB |
Optical Storage
| Type | No optical drive |

