« Back
HP EliteBook 845 G8 Notebook - 14" - AMD Ryzen 7 Pro - 5850U - 16 GB RAM - 512 GB SSD - US
HP EliteBook 845 G8 Notebook - 14" - AMD Ryzen 7 Pro - 5850U - 16 GB RAM - 512 GB SSD - US
- Price:
$2,672.99
- Availability:
- Mfr #: 507S4US#ABA
- UNSPSC #: 43211503
- Item #: 301298489
- Add to Shopping List
Need Help?
Contact Zones Online support at 800.408.9663
Miscellaneous
| Case Material | Aluminum |
| Integrated Options | Hall sensor |
| Security | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader, smart card reader |
| Features | BIOS Absolute Persistence, HP Automatic Drive Lock, HP DriveLock, BIOS Update via Network, HP Sure Click, HP Sure Sense, HP Secure Erase, HP Sure Start Gen 6, HP Sure Admin, HP Sure Run Gen 4, HP Client Security Manager Gen 7, HP BIOSphere Gen 6, HP Sure Recover Gen 4 |
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Security Slot Type | Kensington nano security slot |
| Included Accessories | HP 65 Watt Smart nPFC AC Adapter |
| Compliant Standards | CSA, UL, VCCI, BSMI, GOST, SABS, CCC, FIPS 140-2 Level 2, FCC, A-Tick, ICES, Common Criteria EAL4+, KC, CIT, low halogen, ICCP, BNCI |
| Localization | Language: English / region: United States |
Dimensions & Weight
| Dimensions (WxDxH) | 12.7 in x 8.4 in x 0.7 in |
| Weight | 3.02 lbs |
Memory
| RAM | 16 GB (2 x 8 GB) |
| Max RAM Supported | 64 GB |
| Technology | DDR4 SDRAM |
| Speed | 3200 MHz |
| Rated Speed | 3200 MHz |
| Form Factor | SO-DIMM 260-pin |
| Slots Qty | 2 |
| Empty Slots | 0 |
Audio & Video
| Graphics Processor | AMD Radeon Graphics |
| Camera | Yes - HD |
| Video Resolutions | 720p |
| Camera Features | Privacy shutter, IR camera |
| Sound | Dual stereo speakers, 3 multi-array microphone |
| Audio Features | Output: Bang & Olufsen Audio |
Communications
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac, NFC, Bluetooth 5.0 |
| Bluetooth Class | Class 2 |
| Wireless Controller | Realtek RTL8822CE - PCI Express Mini Card (M.2) |
| Features | Miracast, dual stream (2x2) |
AC Adapter
| Input | AC 115/230 V (50/60 Hz) |
| Output | 65 Watt, 19.5 V |
Input
| Type | Keyboard, pointing stick, ClickPad |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard Layout | US |
| Features | Spill-resistant, precision touchpad, multi-gesture clickpad |
Storage
| Main Storage | 512 GB SSD M.2 2280 PCIe 3.0 x4 - NVM Express (NVMe), triple-level cell (TLC) |
Connections & Expansion
| Interfaces Details | 2 x USB-C 3.2 Gen 2 (supports DisplayPort 1.4 Alt Mode) (Power Delivery) ¦ USB 3.2 Gen 1 (charging) ¦ USB 3.2 Gen 1 ¦ HDMI ¦ Headphone/microphone combo jack |
Sustainability Information
| TCO Certified | - |
| EPEAT Compliant | EPEAT Gold |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
Manufacturer Warranty
| Service & Support | Limited warranty - parts and labor - 3 years |
Battery
| Technology | 3-cell lithium polymer |
| Capacity | 53 Wh |
| Run Time | Up to 20 hours |
Environmental Parameters
| Min Operating Temperature | 32 °F |
| Max Operating Temperature | 95 °F |
| Humidity Range Operating | 10 - 90% (non-condensing) |
| Shock Tolerance (operating) | 40 g @ 2 ms half-sine |
| Shock Tolerance (non-operating) | 200 g @ 2 ms half-sine |
| Vibration Tolerance (operating) | 0.75 g @ RMS (random) |
| Vibration Tolerance (non-operating) | 1.5 g @ RMS (random) |
General
| Product Type | Notebook |
| Operating System | Windows 10 Pro 64-bit Edition - English |
Software
| Software Included | HP Support Assistant, HP Power Manager, HP Hotkey Support, Windows Defender, HP Wireless Button Driver, HP Client Catalog (free download), HP Image Assistant (free download), HP PC Hardware Diagnostics, HP Notifications, HP Connection Optimizer, HP QuickDrop, HP WorkWell, HP Client Management Script Library (free download), myHP, Touchpoint Customizer for Commercial, HP Noise Cancellation Software, HP Smart Support (free download), HP Driver Packs (free download) |
Processor / Chipset
| CPU | AMD Ryzen 7 Pro 5850U / 1.9 GHz |
| Max Turbo Speed | 4.4 GHz |
| Number of Cores | 8-core |
| Cache | L3 - 16 MB |
Display
| Type | 14" - IPS |
| LCD Backlight Technology | WLED backlight |
| Resolution | 1920 x 1080 (Full HD) |
| V-Sync Rate at Max Res. | 60 Hz |
| Widescreen | Yes |
| Image Brightness | 250 cd/m² |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Features | Full HD ultra wide-viewing angle (UWVA) eDP anti-glare |
| Keyboard Name | HP Premium |

