« Back
HP ZBook Power G8 Mobile Workstation - 15.6" - Intel Core i7 - 11850H - 16 GB RAM - 256 GB SSD
HP ZBook Power G8 Mobile Workstation - 15.6" - Intel Core i7 - 11850H - 16 GB RAM - 256 GB SSD
- Price:
$3,655.99
- Availability:
- Mfr #: 5C026US#ABA
- UNSPSC #: 43211503
- Item #: 301298611
- Add to Shopping List
Need Help?
Contact Zones Online support at 800.408.9663
Miscellaneous
| Security | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader |
| Features | BIOS Update via Network |
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Security Slot Type | Kensington nano security slot |
| Compliant Standards | CSA, UL, VCCI, BSMI, GOST, CCC, FCC, KCC, A-Tick, ICES, ICCP, MIL-STD-810H |
Dimensions & Weight
| Dimensions (WxDxH) | 14.1 in x 9.2 in x 0.9 in |
| Weight | 4.19 lbs |
Memory
| RAM | 16 GB |
| Max RAM Supported | 64 GB |
| Technology | DDR4 SDRAM |
| Speed | 3200 MHz |
| Rated Speed | 3200 MHz |
| Form Factor | SO-DIMM 260-pin |
| Slots Qty | 2 |
Audio & Video
| Video Memory | 4 GB GDDR6 SDRAM |
| Camera | Yes - HD |
| Sound | Dual stereo speakers, dual array microphone |
| Compliant Standards | High Definition Audio |
Communications
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac/ax |
| Wireless Controller | Intel Wi-Fi 6 AX 201 |
| Network Interface | Gigabit Ethernet |
AC Adapter
| Input | AC 115/230 V (50/60 Hz) |
| Output | 19.5 V |
Input
| Type | Keyboard, ClickPad |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Numeric Keypad | Yes |
| Features | Spill-resistant, multi-touch clickpad, gesture function |
Storage
| Main Storage | 256 GB SSD M.2 2280 - NVM Express (NVMe) |
Sustainability Information
| TCO Certified | - |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
Battery
| Technology | 6-cell lithium polymer |
| Capacity | 83 Wh |
Environmental Parameters
| Min Operating Temperature | 32 °F |
| Max Operating Temperature | 95 °F |
| Humidity Range Operating | 10 - 90% (non-condensing) |
| Shock Tolerance (operating) | 40 g @ 2 ms half-sine |
| Shock Tolerance (non-operating) | 240 g @ 2 ms half-sine |
| Vibration Tolerance (operating) | 1.043 g @ RMS (random) |
| Vibration Tolerance (non-operating) | 3.5 g @ RMS (random) |
General
| Product Type | Mobile workstation |
| Operating System | Windows 10 Pro 64-bit Edition |
Processor / Chipset
| CPU | Intel Core i7 (11th Gen) 11850H |
| Max Turbo Speed | 4.8 GHz |
| Number of Cores | 8-core |
| Cache | 24 MB |
| Chipset | Intel WM590 |
Display
| Type | 15.6" - IPS |
| LCD Backlight Technology | WLED backlight |
| Resolution | 1920 x 1080 (Full HD) |
| V-Sync Rate at Max Res. | 60 Hz |
| Widescreen | Yes |
| Keyboard Name | HP Premium Quiet Keyboard |

