« Back
HP EliteBook 840 G7 Notebook - 14" - Intel Core i5 - 10310U - vPro - 8 GB RAM - 256 GB SSD - US
HP EliteBook 840 G7 Notebook - 14" - Intel Core i5 - 10310U - vPro - 8 GB RAM - 256 GB SSD - US
- Price:
$2,342.99
- Availability:
- Mfr #: 408B6US#ABA
- UNSPSC #: 43211503
- Item #: 301300506
- Add to Shopping List
Need Help?
Contact Zones Online support at 800.408.9663
Miscellaneous
| Case Material | Aluminum |
| Integrated Options | Hall sensor |
| Security | Trusted Platform Module (TPM 1.2) and firmware (TPM 2.0), fingerprint reader, smart card reader |
| Features | Power-on password, Intel Active Management Technology (iAMT), Setup Password, BIOS Absolute Persistence, HP Automatic Drive Lock, HP DriveLock, Power On Authentication, HP Fast Charge, Pre-boot Authentication, BIOS Update via Network, HP Secure Erase, MIL-STD-810H tested, 32 GB eMMC operating system recovery storage |
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Security Slot Type | Kensington nano security slot |
| Included Accessories | HP 65 Watt Smart nPFC AC Adapter |
| Compliant Standards | CSA, UL, VCCI, BSMI, GOST, SABS, CCC, FCC, A-Tick, ICES, Common Criteria EAL4+, KC, CIT, ICCP |
| Localization | Language: English / region: United States |
Dimensions & Weight
| Dimensions (WxDxH) | 12.7 in x 8.5 in x 0.7 in |
| Weight | 2.93 lbs |
Memory
| RAM | 8 GB (1 x 8 GB) |
| Max RAM Supported | 64 GB |
| Technology | DDR4 SDRAM - non-ECC |
| Speed | 2666 MHz |
| Rated Speed | 2666 MHz |
| Form Factor | SO-DIMM 260-pin |
| Slots Qty | 2 |
| Empty Slots | 1 |
Audio & Video
| Graphics Processor | Intel UHD Graphics |
| Camera | Yes - HD |
| Video Resolutions | 720p |
| Camera Features | Privacy shutter, IR camera |
| Sound | Stereo speakers, 3 multi-array microphone |
| Audio Features | Output: Bang & Olufsen Audio |
Communications
| Wireless | NFC, 802.11a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth 5.1 |
| Bluetooth Class | Class 2 |
| Wireless Controller | Intel Wi-Fi 6 AX 201 |
| Features | Miracast, dual stream (2x2), MU-MIMO |
| Compliant Standards | IEEE 802.1x, IEEE 802.11i, Wi-Fi CERTIFIED |
AC Adapter
| Input | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Output | 65 Watt, 19.5 V |
Input
| Type | Keyboard, pointing stick, ClickPad |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard Layout | US |
| Features | Spill-resistant, multi-touch clickpad, gesture function, precision touchpad, glass clickpad, DuraKeys |
Storage
| Main Storage | 256 GB SSD M.2 2280 PCIe 3.0 x4 - Self-Encrypting Drive, TCG Opal Encryption 2, NVM Express (NVMe), triple-level cell (TLC) |
Connections & Expansion
| Interfaces Details | 2 x USB-C 3.1 (supports Thunderbolt 3, DisplayPort 1.2 Alt Mode) ¦ USB 3.1 Gen 1 (charging) ¦ USB 3.1 Gen 1 ¦ HDMI ¦ Headphone/microphone combo jack |
Sustainability Information
| TCO Certified | - |
| EPEAT Compliant | EPEAT Gold |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
Manufacturer Warranty
| Service & Support | Limited warranty - parts and labor - 3 years ¦ Limited warranty - battery - 3 years |
Battery
| Technology | 3-cell lithium polymer |
| Capacity | 53 Wh |
Environmental Parameters
| Min Operating Temperature | 32 °F |
| Max Operating Temperature | 95 °F |
| Humidity Range Operating | 10 - 90% (non-condensing) |
| Shock Tolerance (operating) | 40 g @ 2 ms half-sine |
| Shock Tolerance (non-operating) | 200 g @ 2 ms half-sine |
| Vibration Tolerance (operating) | 0.75 g @ RMS (random) |
| Vibration Tolerance (non-operating) | 1.5 g @ RMS (random) |
General
| Product Type | Notebook |
| Operating System | Windows 10 Pro 64-bit Edition - English |
Software
| Software Included | HP Support Assistant, HP Hotkey Support, Windows Defender, HP Client Catalog, HP BIOS Config Utility, HP Image Assistant, HP JumpStart, HP Noise Cancellation, HP System Software Manager, HP Connection Optimizer, HP Sure Click, HP Fingerprint Sensor, Ivanti Management Suite, HP BIOSphere Gen5, HP Cloud Recovery, HP Sure Sense, HP Sure Recover Gen3, HP Client Management Script Library, HP Client Security Manager Gen6, HP Sure Run Gen3, HP Sure Start Gen6 |
Processor / Chipset
| CPU | Intel Core i5 (10th Gen) 10310U / 1.7 GHz |
| Max Turbo Speed | 4.4 GHz |
| Number of Cores | Quad-Core |
| Cache | 6 MB |
| 64-bit Computing | Yes |
| Platform Technology | Intel vPro Platform |
| Features | Hyper-Threading Technology, Intel Turbo Boost Technology 2.0, Intel Smart Cache |
Display
| Type | 14" - IPS |
| LCD Backlight Technology | WLED backlight |
| Resolution | 1920 x 1080 (Full HD) |
| V-Sync Rate at Max Res. | 60 Hz |
| Widescreen | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Image Brightness | 250 cd/m² |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Features | Anti-glare |
| Keyboard Name | HP Premium |

