« Back
CUSTOM ELITEBOOK X360 1040 G8 I5-1145G7 14IN 16GB 256GB
CUSTOM ELITEBOOK X360 1040 G8 I5-1145G7 14IN 16GB 256GB
- Price:
$3,165.99
- Availability:
- Mfr #: 4S014US#ABA
- UNSPSC #: 43211503
- Item #: 301300676
- Add to Shopping List
Need Help?
Contact Zones Online support at 800.408.9663
Miscellaneous
| Case Material | Aluminum |
| Security | Fingerprint reader |
| Features | HP Sure Run Gen 4, HP Sure Recover Gen 4 |
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Security Slot Type | Kensington nano security slot |
Memory
| RAM | 16 GB (provided memory is soldered) |
| Rated Speed | 4266 MHz |
Audio & Video
| Graphics Processor | Intel Iris Xe Graphics |
| Camera | Yes |
| Audio Features | Output: Bang & Olufsen Audio |
Communications
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac/ax |
AC Adapter
| Output | 65 Watt |
Input
| Type | Keyboard, ClickPad |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Features | Spill-resistant |
Storage
| Main Storage | 256 GB SSD M.2 2280 |
Sustainability Information
| TCO Certified | - |
Battery
| Technology | Lithium polymer |
Environmental Parameters
| Min Operating Temperature | 32 °F |
| Max Operating Temperature | 95 °F |
| Shock Tolerance (operating) | 40 g @ 2 ms half-sine |
| Shock Tolerance (non-operating) | 2 ms half-sine |
| Vibration Tolerance (operating) | 1.043 g @ RMS (random) |
| Vibration Tolerance (non-operating) | RMS (random) |
General
| Product Type | Notebook - flip design |
| Operating System | Windows 10 Pro 64-bit Edition |
Processor / Chipset
| CPU | Intel Core i5 1145G7 |
| Max Turbo Speed | 4.4 GHz |
| Number of Cores | Quad-Core |
Display
| Type | 14" - IPS |
| Widescreen | Yes |

