« Back
CUSTOM ELITEBOOK 845 G8 R5-5650U 14IN 16GB 512GB
CUSTOM ELITEBOOK 845 G8 R5-5650U 14IN 16GB 512GB
- Price:
$2,468.99
- Availability:
- Mfr #: 4R7N0US#ABA
- UNSPSC #: 43211503
- Item #: 301300713
- Add to Shopping List
Need Help?
Contact Zones Online support at 800.408.9663
Miscellaneous
| Integrated Options | Hall sensor |
| Security | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip |
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Security Slot Type | Kensington nano security slot |
| Compliant Standards | CSA, UL, VCCI, BSMI, GOST, SABS, CCC, FCC, A-Tick, ICES, KC, CIT, ICCP |
Dimensions & Weight
| Dimensions (WxDxH) | 12.7 in x 8.4 in |
Memory
| RAM | 16 GB |
| Max RAM Supported | 64 GB |
| Technology | DDR4 SDRAM |
| Speed | 3200 MHz |
| Rated Speed | 3200 MHz |
| Form Factor | SO-DIMM 260-pin |
| Slots Qty | 2 |
Audio & Video
| Graphics Processor | AMD Radeon Graphics |
| Camera | Yes - HD |
| Video Resolutions | 720p |
| Sound | Dual stereo speakers, 3 multi-array microphone |
| Audio Features | Output: Bang & Olufsen Audio |
AC Adapter
| Input | (50/60 Hz) |
| Output | 65 Watt |
Input
| Type | Keyboard, ClickPad |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Features | Spill-resistant |
Storage
| Main Storage | 512 GB SSD M.2 2280 - NVM Express (NVMe) |
Sustainability Information
| TCO Certified | - |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
Battery
| Technology | 3-cell |
| Capacity | 53 Wh |
Environmental Parameters
| Min Operating Temperature | 32 °F |
| Max Operating Temperature | 95 °F |
| Humidity Range Operating | 10 - 90% (non-condensing) |
| Shock Tolerance (operating) | 40 g @ 2 ms half-sine |
| Shock Tolerance (non-operating) | 200 g @ 2 ms half-sine |
| Vibration Tolerance (operating) | 0.75 g @ RMS (random) |
| Vibration Tolerance (non-operating) | 1.5 g @ RMS (random) |
General
| Product Type | Notebook |
| Operating System | Windows 10 Pro 64-bit Edition |
Processor / Chipset
| CPU | AMD Ryzen 5 Pro 5650U / 2.3 GHz |
| Max Turbo Speed | 4.2 GHz |
| Number of Cores | 6-core |
| Cache | L3 - 16 MB |
Display
| Type | 14" - IPS |
| LCD Backlight Technology | WLED backlight |
| Resolution | 1920 x 1080 (Full HD) |
| V-Sync Rate at Max Res. | 60 Hz |
| Widescreen | Yes |
| Keyboard Name | HP Premium |

