« Back
HP ZBook Fury 17 G7 Mobile Workstation - 17.3" - Intel Core i7 - 10850H - vPro - 32 GB RAM - 512 GB SSD - US
HP ZBook Fury 17 G7 Mobile Workstation - 17.3" - Intel Core i7 - 10850H - vPro - 32 GB RAM - 512 GB SSD - US
- Price:
$4,361.99
- Availability:
- Mfr #: 2Y1C5EC#ABA
- UNSPSC #: 43211503
- Item #: 301301726
- Add to Shopping List
Need Help?
Contact Zones Online support at 800.408.9663
Miscellaneous
| Case Material | Magnesium alloy, anodized aluminum |
| Integrated Options | Ambient light sensor |
| Security | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader, smart card reader |
| Features | BIOS Absolute Persistence, Power On Authentication, Pre-boot Authentication, Master Boot Record Security, HP Sure Click, HP Sure Sense, HP Secure Erase, HP Sure Start Gen 6, HP Sure Run Gen 3, HP Sure Recover Gen 3, HP BIOSphere Gen 6, HP Secure Platform |
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Security Slot Type | Kensington nano security slot |
| Included Accessories | HP 200 Watt Smart PFC Slim AC Adapter |
| Compliant Standards | CSA, UL, VCCI, BSMI, GOST, CCC, FIPS 140-2 Level 2, FCC, RoHS, KCC, WEEE, A-Tick, ICES, Common Criteria EAL4+, low halogen, ICCP, MIL-STD-810H |
| Localization | Language: English / region: United States |
Dimensions & Weight
| Dimensions (WxDxH) | 15.7 in x 10.5 in x 1.1 in |
| Weight | 6.08 lbs |
Memory
| RAM | 32 GB (2 x 16 GB) |
| Max RAM Supported | 128 GB |
| Technology | DDR4 SDRAM - non-ECC |
| Speed | 2666 MHz |
| Rated Speed | 2666 MHz |
| Form Factor | SO-DIMM 260-pin |
| Slots Qty | 4 |
| Empty Slots | 2 |
Audio & Video
| Multi-GPU Configuration | 1 single GPU card / integrated GPU |
| Graphics Processor | NVIDIA Quadro RTX 3000 / Intel UHD Graphics 630 |
| Video Memory | 6 GB GDDR6 SDRAM |
| Camera | Yes - HD |
| Video Resolutions | 720p |
| Camera Features | Privacy shutter |
| Sound | Dual stereo speakers, HP World Facing Microphone / dual-array digital microphone |
| Compliant Standards | High Definition Audio |
| Audio Features | Output: Bang & Olufsen Audio |
Communications
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth 5.1 |
| Bluetooth Class | Class 2 |
| Wireless Controller | Intel Wi-Fi 6 AX 201 - PCI Express Mini Card (M.2) |
| Network Interface | Gigabit Ethernet |
| Ethernet Controller | Intel I219-LM |
| Features | Dual stream (2x2) |
| Compliant Standards | IEEE 802.11d, IEEE 802.1x, IEEE 802.11i, Wi-Fi CERTIFIED, IEEE 802.11h, IEEE 802.11e, IEEE 802.11k, IEEE 802.11r, IEEE 802.11v |
AC Adapter
| Input | AC 115/230 V (50/60 Hz) |
| Output | 200 Watt, 19.5 V |
Input
| Type | Keyboard, touchpad, pointing stick |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard Layout | US |
| Numeric Keypad | Yes |
| Features | Programmable buttons, spill-resistant, multi-touch touchpad, gesture function, precision touchpad, glass touchpad |
Storage
| Main Storage | 512 GB SSD M.2 2280 PCIe 3.0 x4 - NVM Express (NVMe), triple-level cell (TLC) |
Connections & Expansion
| Interfaces Details | USB 3.1 Gen 1 (charging) ¦ Mini DisplayPort 1.4 ¦ 2 x USB 3.1 Gen 1 ¦ 2 x USB-C 3.1 Gen 2 (supports Thunderbolt 3, DisplayPort 1.4 Alt Mode) (BC1.2 charging) ¦ HDMI ¦ LAN ¦ Headphone/microphone combo jack |
| Memory Card Reader | Yes (SD Card, SDHC Card, SDXC Card, SDXC UHS-II Card) |
Sustainability Information
| TCO Certified | - |
| EPEAT Compliant | EPEAT Gold |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
Manufacturer Warranty
| Service & Support | Limited warranty - parts and labor - 3 years ¦ Limited warranty - battery - 3 years |
Battery
| Technology | 8-cell lithium polymer |
| Capacity | 94 Wh |
| Run Time | Up to 15.75 hours |
Environmental Parameters
| Min Operating Temperature | 32 °F |
| Max Operating Temperature | 95 °F |
| Humidity Range Operating | 10 - 90% (non-condensing) |
| Shock Tolerance (operating) | 40 g @ 2 ms half-sine |
| Shock Tolerance (non-operating) | 200 g @ 2 ms half-sine |
| Vibration Tolerance (operating) | 0.75 g @ RMS (random) |
| Vibration Tolerance (non-operating) | 1.5 g @ RMS (random) |
General
| Product Type | Mobile workstation |
| Operating System | Windows 10 Pro 64-bit Edition - English |
Software
| Software Included | HP Support Assistant, Bing Toolbar, HP Hotkey Support, Windows Defender, HP Device Access Manager, HP Image Assistant, Native Miracast, HP Connection Optimizer, HP Sure Recover, HP Client Security Manager Gen5, HP Cloud Recovery, HP Performance Advisor (free download), HP ZCentral Remote Boost, myHP, HP Tamper Lock, HP Noise Cancellation Software, HP Manageability Integration Kit Gen4 (free download) |
Processor / Chipset
| CPU | Intel Core i7 (10th Gen) 10850H / 2.7 GHz |
| Max Turbo Speed | 5.1 GHz |
| Number of Cores | 6-core |
| Cache | 12 MB |
| 64-bit Computing | Yes |
| Chipset | Mobile Intel WM490 |
| Platform Technology | Intel vPro Platform |
| Features | Intel Turbo Boost Technology |
Display
| Type | 17.3" - IPS |
| LCD Backlight Technology | WLED backlight |
| Resolution | 1920 x 1080 (Full HD) |
| V-Sync Rate at Max Res. | 60 Hz |
| Widescreen | Yes |
| Image Brightness | 300 cd/m² |
| Color Gamut | 72% |
| Features | Anti-glare |
| Keyboard Name | HP Premium Quiet Keyboard |

