« Back
HP ZBook Firefly 14 G7 Mobile Workstation - 14" - Intel Core i5 - 10310U - vPro - 16 GB RAM - 256 GB SSD - US
HP ZBook Firefly 14 G7 Mobile Workstation - 14" - Intel Core i5 - 10310U - vPro - 16 GB RAM - 256 GB SSD - US
- Price:
$2,714.99
- Availability:
- Mfr #: 281U5US#ABA
- UNSPSC #: 43211503
- Item #: 301302159
- Add to Shopping List
Need Help?
Contact Zones Online support at 800.408.9663
Miscellaneous
| Security | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader, smart card reader |
| Features | HP DuraKeys, Automatic DriveLock, HP DriveLock, Measured Boot, Power On Authentication, HP Fast Charge, Pre-boot Authentication, Master Boot Record Security, BIOS Update via Network, HP Sure Click |
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Security Slot Type | Kensington nano security slot |
| Included Accessories | HP 65W Smart AC Adapter |
| Compliant Standards | CSA, UL, VCCI, BSMI, GOST, SABS, CCC, FCC, RoHS, MIL-STD 810G, KCC, WEEE, A-Tick, ICES, CIT, low halogen, ICCP, AUS/NZ, MIL-STD-810H |
| Localization | Language: English / region: United States |
Dimensions & Weight
| Dimensions (WxDxH) | 12.7 in x 8.4 in x 0.7 in |
| Weight | 2.95 lbs |
Memory
| RAM | 16 GB (2 x 8 GB) |
| Max RAM Supported | 64 GB |
| Technology | DDR4 SDRAM - non-ECC |
| Speed | 2666 MHz |
| Rated Speed | 2666 MHz |
| Form Factor | SO-DIMM 260-pin |
| Slots Qty | 2 |
| Empty Slots | 0 |
Audio & Video
| Graphics Processor | Intel UHD Graphics - up to |
| Camera | Yes - HD |
| Video Resolutions | 720p |
| Camera Features | IR camera |
| Sound | Stereo speakers, HP World Facing Microphone multi-array digital microphone |
| Compliant Standards | High Definition Audio |
| Audio Features | Output: Bang & Olufsen Audio |
Communications
| Wireless | NFC, 802.11a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth 5.1 |
| Bluetooth Class | Class 2 |
| Wireless Controller | Intel Wi-Fi 6 AX 201 |
| Features | Miracast, dual stream (2x2), MU-MIMO |
| Compliant Standards | Wi-Fi CERTIFIED |
AC Adapter
| Input | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Output | 65 Watt |
Input
| Type | Keyboard, pointing stick, ClickPad |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard Layout | US |
| Numeric Keypad | Yes |
| Features | Spill-resistant, multi-touch clickpad, gesture function, precision touchpad, glass clickpad |
Storage
| Main Storage | 256 GB SSD M.2 2280 PCIe - NVM Express (NVMe), triple-level cell (TLC) |
Connections & Expansion
| Interfaces Details | USB 3.1 Gen 1 ¦ USB 3.1 Gen 1 (charging) ¦ 2 x USB-C (supports Thunderbolt 3) ¦ HDMI ¦ Headphone/microphone combo jack |
Sustainability Information
| TCO Certified | - |
| EPEAT Compliant | EPEAT Gold |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
Manufacturer Warranty
| Service & Support | Limited warranty - parts and labor - 3 years ¦ Limited warranty - battery - 3 years |
Battery
| Technology | 3-cell lithium polymer |
| Capacity | 53 Wh |
| Run Time | Up to 23 hours |
Environmental Parameters
| Min Operating Temperature | 32 °F |
| Max Operating Temperature | 95 °F |
| Humidity Range Operating | 10 - 90% (non-condensing) |
| Shock Tolerance (operating) | 40 g @ 2 ms half-sine |
| Shock Tolerance (non-operating) | 200 g @ 2 ms half-sine |
| Vibration Tolerance (operating) | 0.75 g @ RMS (random) |
| Vibration Tolerance (non-operating) | 1.5 g @ RMS (random) |
General
| Product Type | Mobile workstation |
| Operating System | Windows 10 Pro 64-bit Edition - English |
Processor / Chipset
| CPU | Intel Core i5 (10th Gen) 10310U / 1.7 GHz |
| Max Turbo Speed | 4.4 GHz |
| Number of Cores | Quad-Core |
| Cache | L3 - 6 MB |
| 64-bit Computing | Yes |
| Platform Technology | Intel vPro Platform |
| Features | Intel Turbo Boost Technology |
Display
| Type | 14" - IPS |
| LCD Backlight Technology | WLED backlight |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Widescreen | Yes |
| Image Brightness | 250 cd/m² |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Features | Full HD eDP anti-glare |
| Keyboard Name | HP Premium |

