« Back
HP ProBook 440 G8 Notebook - 14" - Intel Core i5 - 1145G7 - 8 GB RAM - 256 GB SSD - US
HP ProBook 440 G8 Notebook - 14" - Intel Core i5 - 1145G7 - 8 GB RAM - 256 GB SSD - US
- Price:
$1,819.99
- Availability:
- Mfr #: 47V87US#ABA
- UNSPSC #: 43211503
- Item #: 301302764
- Add to Shopping List
Need Help?
Contact Zones Online support at 800.408.9663
Miscellaneous
| Color | Pike silver aluminum |
| Security | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader |
| Features | Power-on password, BIOS Absolute Persistence, HP Automatic Drive Lock, HP DriveLock, Power On Authentication, Pre-boot Authentication, BIOS Update via Network, HP Sure Click, HP BIOSphere Gen 5, HP Sure Sense, HP Secure Erase, HP Sure Start Gen 6, HP Sure Admin, HP Client Security Manager Gen 7 |
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Security Slot Type | Kensington nano security slot |
| Included Accessories | HP 65 Watt Smart nPFC AC Adapter |
| Compliant Standards | CSA, UL, VCCI, BSMI, GOST, SABS, CCC, FCC, EAL 4+, A-Tick, ICES, KC, CIT, ICCP, AUS/NZ |
| Localization | Language: English / region: United States |
Dimensions & Weight
| Dimensions (WxDxH) | 12.7 in x 8.4 in x 0.8 in |
| Weight | 3.04 lbs |
Memory
| RAM | 8 GB (1 x 8 GB) |
| Max RAM Supported | 32 GB |
| Technology | DDR4 SDRAM |
| Speed | 3200 MHz |
| Rated Speed | 3200 MHz |
| Form Factor | SO-DIMM 260-pin |
| Slots Qty | 2 |
| Empty Slots | 1 |
Audio & Video
| Graphics Processor | Intel Iris Xe Graphics |
| Camera | Yes - HD |
| Video Resolutions | 720p |
| Camera Features | Privacy shutter |
| Sound | Stereo speakers, dual array microphone |
Communications
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth 5.1 |
| Bluetooth Class | Class 2 |
| Wireless Controller | Intel Wi-Fi 6 AX 201 - PCI Express Mini Card (M.2) |
| Network Interface | Gigabit Ethernet |
| Features | Miracast, Wake-on-LAN (WOL), dual stream (2x2) |
| Compliant Standards | Wi-Fi CERTIFIED 6 |
AC Adapter
| Input | AC 115/230 V (50/60 Hz) |
| Output | 65 Watt, 19.5 V |
Input
| Type | Keyboard, ClickPad |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard Layout | US |
| Features | Spill-resistant, multi-touch touchpad, gesture function |
Storage
| Main Storage | 256 GB SSD M.2 2280 PCIe - NVM Express (NVMe), HP Value |
Connections & Expansion
| Interfaces Details | USB-C 3.2 Gen 2 (supports DisplayPort 1.4 Alt Mode) (Power Delivery) ¦ USB 3.2 Gen 1 (powered) ¦ USB 3.2 Gen 1 (charging) ¦ HDMI ¦ LAN ¦ Headphone/microphone combo jack ¦ USB 3.2 Gen 1 |
| Memory Card Reader | Yes (microSD, microSDHC, microSDXC) |
Sustainability Information
| TCO Certified | - |
| EPEAT Compliant | EPEAT Gold |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
Manufacturer Warranty
| Service & Support | Limited warranty - parts and labor - 3 years ¦ Limited warranty - battery - 3 years |
Battery
| Technology | 3-cell lithium polymer |
| Capacity | 45 Wh |
| Run Time | Up to 12.75 hour(s) |
Environmental Parameters
| Min Operating Temperature | 32 °F |
| Max Operating Temperature | 95 °F |
| Humidity Range Operating | 10 - 90% (non-condensing) |
| Shock Tolerance (operating) | 40 g @ 2 ms half-sine |
| Shock Tolerance (non-operating) | 200 g @ 2 ms half-sine |
| Vibration Tolerance (operating) | 0.75 g @ RMS (random) |
| Vibration Tolerance (non-operating) | 1.5 g @ RMS (random) |
General
| Product Type | Notebook |
| Operating System | Windows 10 Pro 64-bit Edition - English |
Software
| Software Included | HP Power Manager, HP Hotkey Support, Windows Defender, HP Wireless Button Driver, HP BIOS Configuration Utility (free download), HP Client Catalog (free download), HP Image Assistant, HP Notifications, HP Connection Optimizer, HP Manageability & Integration Kit Gen3 (free download), HP Privacy Settings, HP WorkWell, HP Client Management Script Library (free download), myHP, Touchpoint Customizer for Commercial, HSA Fusion for Commercial, HSA Telemetry for Commercial, HP System Information, HP Noise Cancellation Software, Xerox DocuShare (30 days trial), HP Smart Support (free download), HP Driver Packs (free download) |
Processor / Chipset
| CPU | Intel Core i5 (11th Gen) 1145G7 / 2.6 GHz |
| Max Turbo Speed | 4.4 GHz |
| Number of Cores | Quad-Core |
| Cache | L3 - 8 MB |
| 64-bit Computing | Yes |
| Features | Hyper-Threading Technology, Intel Turbo Boost Technology 2.0, Intel Smart Cache |
Display
| Type | 14" |
| LCD Backlight Technology | WLED backlight |
| Resolution | 1920 x 1080 (Full HD) |
| V-Sync Rate at Max Res. | 60 Hz |
| Widescreen | Yes |
| Image Brightness | 250 cd/m² |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Features | Full HD ultra wide-viewing angle (UWVA) eDP anti-glare, narrow-bezel design |
| Keyboard Name | HP Premium |

