« Back
Planar SLE43 43in 3840x2160 Commercial LED Display - 24x7 - w/Mount
Planar SLE43 43in 3840x2160 Commercial LED Display - 24x7 - w/Mount
- Price:
$709.99
- Availability:
- Mfr #: 998-4685-00
- UNSPSC #: 43211902
- Item #: 302197567
- Add to Shopping List
Need Help?
Contact Zones Online support at 800.408.9663
Connections
| Connector Type | 3 x HDMI input ¦ USB 3.0 ¦ USB 2.0 ¦ Audio line-out ¦ LAN ¦ RS-232 |
Miscellaneous
| Included Accessories | Power cable (EU, 1.8 m), power cable (US, 1.8 m), wall mount, mounting kit |
| Cables Included | HDMI cable - 6 ft ¦ Serial cable - 3.3 ft |
| Compliant Standards | HDCP 1.4, HDCP 2.3, CEC, FCC Class B certified, cTUVus, RoHS, HDCP 2.2 |
Remote Control
| Type | Remote control |
Network & Internet Multimedia
| Connectivity | LAN, Bluetooth, Wi-Fi |
| LAN Protocol | Ethernet |
| Wi-Fi Protocol | 802.11b, 802.11g, 802.11n |
| Bluetooth Version | Bluetooth 5.0 |
Dimensions & Weight (Shipping)
| Weight (Shipping) | 25.35 lbs |
Audio System
| Speaker System | 2 speakers |
| Speakers | 2 x speaker - 10 Watt |
Sustainability Information
| ENERGY STAR Certified | Yes |
Manufacturer Warranty
| Service & Support | Limited warranty - advanced exchange program - 3 years |
Environmental Parameters
| Min Operating Temperature | 32 °F |
| Max Operating Temperature | 104 °F |
| Humidity Range Operating | 20 - 80% RH (non-condensing) |
General
| Product Type | LED-backlit LCD flat panel display |
| Power Consumption Operational | 89 Watt |
| Diagonal Class | 43" |
| Commercial Use | Yes - digital signage |
| Series | Simplicity E Series |
| TV Tuner | No tuner |
| TV Tuner Presence | No |
| Sensors | Infrared (IR) |
| Video Interface | HDMI |
| HDMI Ports Qty | 3 ports |
| Modes | Portrait mode, landscape mode |
| Picture Enhancements | 90% DCI-P3 color gamut |
| Cooling System | Fanless |
| Width | 38.2 in |
| Depth | 2.8 in |
| Height | 22 in |
| Weight | 17.64 lbs |
| Country Kits | Europe, United States |
Media Player
| USB Port | Yes |
| USB Ports Qty | 2 |
| Configuration | 32 GB (available 24 GB) |
Stands & Mounts
| Flat Panel Mount Interface | 300 x 300 mm |
| VESA Compatibility | Yes |
Power
| Power Device | Power supply |
| Input Voltage | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Power Consumption Stand by | 0.5 Watt |
Display
| Pixel Pitch | 0.245 mm |
| Color Support | 1000000000 colors |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Display Format | 4K UHD (2160p) |
| Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Frame Rate & Enhancement Technology | 60 Hz Frame Rate |
| LCD Backlight Technology | Direct-lit LED |
| Coating | 25% haze, 3H Hard |
| Image Contrast Ratio | 4000:1 |
| Brightness | 500 cd/m² |
| Viewing Angle | 178° |
| Response Time | 8 ms |
| Backlight Life | 50,000 hours |
| Commercial Features | Digital signage |
| Operation Hours / Days | 24 / 7 |
| Additional Features | Designed for 24/7 operation |

