« Back
HP Pro 549pm 49in 5120x1440 DQHD Conferencing Curved Monitor w/Webcam
HP Pro 549pm 49in 5120x1440 DQHD Conferencing Curved Monitor w/Webcam
- Price:
$1,284.99
- Availability:
- Mfr #: B7GV8AA#ABA
- UNSPSC #: 43211902
- Item #: 302206082
- Add to Shopping List
Need Help?
Contact Zones Online support at 800.408.9663
Audio Input
| Type | Dual array microphone |
| Microphone Features | DNN noise reduction |
Miscellaneous
| Features | Security lock slot (cable lock sold separately), detachable stand, VESA interface support |
| Included Accessories | Mount adapter |
| Cables Included | 1 x USB-C cable |
| Mounting Kit | Included |
| Backlight Life | 30,000 hours |
| Compliant Standards | TUV GS, VCCI, BSMI, NOM, TUV S, CB, CCC, PSB, FCC, ISO 9241-307, KCC, WEEE, cTUVus, E-Standby, KC, CECP, CEL, EAC, CEL Grade 1, ISC, RCM, CEL Grade 2, SEPA, BIS, low halogen, DisplayPort 1.2, Energy-using Products (EuP) Lot 5, ICE, SmartWay, NRCS, Mexico Energy label, Ukraine, UAE, TGM, Belarus Energy, TUV-GS |
| Localization | English / United States |
| Security Slot Type | Kensington security slot |
Dimensions & Weight
| Dimensions & Weight Details | Without stand - width: 47 in - depth: 12.2 in - height: 14.6 in ¦ With stand - width: 47 in - depth: 12.2 in - height: 14.6 in - weight: 37.9 lbs |
Sustainability Information
| TCO Certified | TCO Certified Edge Displays, TCO Certified, generation 10, for displays |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
Manufacturer Warranty
| Service & Support | Limited warranty - 3 years |
Mechanical
| Display Position Adjustments | Height, swivel, tilt |
| Tilt Angle | -5/+20 |
| Swivel Angle | 30 |
| Height Adjustment | 5.9 in |
| VESA Mounting Interface | 100 x 100 mm |
Environmental Parameters
| Min Operating Temperature | 41 °F |
| Max Operating Temperature | 95 °F |
| Humidity Range Operating | 20 - 80% (non-condensing) |
General
| Display Type | LED-backlit LCD monitor / TFT active matrix |
| Energy Label QR Code URL | Https://eprel.ec.europa.eu/qr/2414530 |
| Energy Class | Class G |
| Diagonal Size | 49" |
| Curved Screen | Yes (1800R) |
| Built-in Devices | IR camera, USB 3.2 Gen 1 hub |
| Panel Type | VA |
| Aspect Ratio | 32:9 |
| Native Resolution | Dual Quad HD 5120 x 1440 at 165 Hz |
| Pixel Pitch | 0.2328 mm |
| Pixel Per Inch | 109 |
| Brightness | 400 cd/m² |
| Contrast Ratio | 4000:1 / 5000000:1 (dynamic) |
| Color Support | 16.7 million colors |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Response Time | 5 ms (gray-to-gray with overdrive) |
| Vertical Refresh Rate | 50 - 165 Hz |
| Horizontal Refresh Rate | 25 - 258 kHz |
| Horizontal Viewing Angle | 178 |
| Vertical Viewing Angle | 178 |
| Screen Coating | Anti-glare, 3H Hard Coating, Haze 25% |
| Backlight Technology | LED backlight |
| Features | HDCP, Flicker Free technology, 3-sided micro-edge, Low Blue Light technology, 8-bit Color Depth, edge-lit LED backlight, HP Eye Ease, pop-up webcam, Zoom Certified |
| Color | Black, silver (stand) |
| Dimensions (WxDxH) | 47 in x 12.2 in x 14.6 in - with stand |
| Weight | 37.88 lbs |
Connectivity
| Interfaces | DisplayPort 1.4 (HDCP) ¦ HDMI (HDCP) ¦ 3 x USB 3.2 Gen 1 ¦ USB-C 3.2 Gen 1 (power up to 15W) ¦ 2 x USB-C 3.2 Gen 2/DisplayPort 1.4 Alt Mode with Power Delivery ¦ Audio line-in/out (mini-jack) |
Dimensions & Weight (Shipping)
| Shipping Width | 52.9 in |
| Shipping Depth | 18.2 in |
| Shipping Height | 12.1 in |
| Shipping Weight | 58.77 lbs |
Power
| Input Voltage | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Power Consumption SDR (On mode) | 45 kWh/1000h |
| Power Consumption (Typical) | 65 Watt |
| Power Consumption (Max) | 375 Watt |
| Power Consumption Stand by | 0.5 Watt |

