« Back
Samsung Galaxy S26 256GB 5G Smartphone - Black - Unlocked
Samsung Galaxy S26 256GB 5G Smartphone - Black - Unlocked
- Price:
$1,029.99
- Availability:
- Mfr #: SM-S942UZKEXAA
- UNSPSC #: 43191501
- Item #: 302234118
- Add to Shopping List
Need Help?
Contact Zones Online support at 800.408.9663
Connections
| Connector Type | USB Type-C - 24 pin USB-C |
Miscellaneous
| Ingress Protection Rating | IP68 |
| Repeated Free Fall Reliability Class | Class A |
| Compliant Standards | IP68, IEC 61960, USB 3.2 Gen 1, Android Audio Streaming for Hearing Aid (ASHA) |
| Included Accessories | SIM card removal tool, USB-C to USB-C cable |
Processor
| Type | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 for Galaxy |
| Clock Speed | 4.47 GHz |
| Processor Core Qty | 8-core |
Front Camera
| Sensor Resolution | 12 Megapixel |
| Lens Aperture | F/2.2 |
| Focus Adjustment | Automatic |
| Min Focal Length | 23 mm |
| Field of View (FoV) | 85 degrees |
| Features | AI image signal processor (ISP) |
Memory
| RAM | LPDDR5X SDRAM - 12 GB |
| Internal Memory Capacity | 256 GB |
| User Memory | 224.4 GB |
Communications
| Data Transmission | FDD-LTE, TDD-LTE, 5G NR FR1 |
| 2G Band | 850 GSM, 900 GSM, 1800 GSM, 1900 GSM |
| 3G UMTS Band | Band 1, Band 2, Band 4, Band 5, Band 8 |
| 3G UMTS Frequency | 2100, 1900, 1700, 850, 900 |
| 4G LTE Band | Band 1, Band 2, Band 3, Band 4, Band 5, Band 7, Band 8, Band 12, Band 13, Band 14, Band 18, Band 19, Band 20, Band 25, Band 26, Band 28, Band 29, Band 30, Band 38, Band 39, Band 40, Band 41, Band 48, Band 66, Band 71 |
| 4G LTE Frequency | FDD 2100, FDD 1900 PCS, FDD 1800+, FDD 1700 - 2110 AWS, FDD 850, FDD 2600, FDD 900, FDD 700a, FDD 700c, FDD 700 PS, FDD 800 lower, FDD 800 upper, FDD 800 DD, FDD 1900+, FDD 850+, FDD 700 APT, FDD 700d, FDD 2300 WCS, TDD 2600, TDD 1900, TDD 2300, TDD 2500, TDD 3600, FDD 1700 - 2110 AWS-3, FDD 600 |
| 5G NR Band | N1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n41, n66, n71, n77, n78, n25, n12 |
| 5G NR Frequency | FDD 2100, FDD 1900PCS, FDD 1800, FDD 850, FDD 2600, FDD 900, FDD 800, FDD 700APT, TDD TD 2600, TDD TD 2500, FDD AWS-3, FDD 600, TDD TD 3700, TDD TD 3500, FDD 1900, n12 |
| Wireless Interface | NFC, IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax/be, Bluetooth 5.4 |
Phone Features
| Sensors | Accelerometer, proximity sensor, barometer, gyro sensor, hall sensor, geomagnetic sensor, light sensor |
| Security Devices | Fingerprint reader (under display), face recognition |
| Additional Features | Galaxy AI, cooling system with vapor chamber, MIMO technology, Samsung DeX support, Samsung Smart Switch, Samsung Wallet, Samsung Health, Samsung Care+, SmartThings Support, Ray Tracing, tailored thermal interface material (TIM), Creative Studio, Now Nudge, Circle to Search, call screening, privacy alerts, post-quantum cryptography, Samsung Knox Matrix, Samsung Knox Vault, Samsung KNOX, Personal Data Engine, Now Brief, Knox Enhanced Encrypted Protection (KEEP), Auto Blocker, Theft protection, Private Sharing, Secure Wi-Fi, dual stereo speakers, Security status of your devices, 7 years of Security Updates |
Second Camera
| Sensor Resolution | 12 Megapixel |
| Lens Type | Ultra wide-angle lens |
| Lens Aperture | F/2.2 |
| Min Focal Length | 13 mm |
| Field of View (FoV) | 120 degrees |
Cellular
| Technology | WCDMA (UMTS) / GSM |
| Mobile Broadband Generation | 5G |
| Service Provider | Not specified |
| Operating System | Android 16 |
| User Interface | One UI 8.5 |
| Intelligent Assistant | Bixby, Google Gemini, Perplexity |
| Navigation | GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo |
| SIM Card Type | Nano SIM, Electronic SIM card (e-SIM) |
| SIM Card Qty | Dual-SIM |
| Input Device | Multi-touch |
Sustainability Information
| Repairability Class | Class C |
| Product Recycled Content | 21.2 % |
Manufacturer Warranty
| Service & Support | Limited warranty - 2 years |
| Regional Warranty Exceptions | Spain - 3 years |
Battery
| Capacity | 4300 mAh |
| Fast Charging Technology | Qualcomm Quick Charge 2.0, Adaptive Fast Charging, Power Delivery |
| Wireless Charging | Yes |
| Wireless Charging Standards | WPC, Qi, Fast Wireless Charging 2.0, Wireless PowerShare |
| Battery Endurance per Cycle | 3060 min |
| Battery Endurance in Cycles | 1200 |
| Run Time Details | Playback (video): up to 30 hrs |
Environmental Parameters
| Max Depth of Water Resistance | 5 ft |
General
| Product Type | Smartphone |
| Energy Label QR Code URL | Https://eprel.ec.europa.eu/qr/2523577 |
| Energy Class | Class A |
| Manufacturer Model Number | SM-S942U1 |
| EU Data Act | Https://dataact.samsung.com/#/public/notice-page?locale=en |
| Form Factor | Touch |
| Protection | Dustproof, splashproof, water-resistant |
| Width | 2.8 in |
| Depth | 0.3 in |
| Height | 5.9 in |
| Weight | 5.89 oz |
| Body Color | Black |
| Body Material | Armor Aluminum frame, Corning Gorilla Glass Victus 2 |
Third Camera
| Sensor Resolution | 10 Megapixel |
| Optical Zoom | 3x |
| Digital Zoom | 10x |
| Lens Type | Telephoto lens |
| Lens Aperture | F/2.4 |
| Min Focal Length | 69 mm |
| Field of View (FoV) | 36 degrees |
| Features | Space Zoom x30, Super Resolution technology |
Media Player
| Supported Digital Audio Standards | WAV, AAC, AMR, MP3, FLAC, XMF, OGG, MIDI, APE (Monkey's Audio), M4A, DSF, MXMF, OGA, 3GA, AWB, IMY, RTTTL, RTX, OTA, DFF, MID |
| Supported Digital Video Standards | MKV, FLV, AVI, 3GP, M4V, WebM, 3G2, MP4 |
| Sound Enhancements | Dolby Atmos sound technology |
Main Camera
| Sensor Resolution | 50 Megapixel |
| Optical Image Stabilizer | Optical Image Stabilizer (OIS) |
| Lens Type | Wide-angle lens |
| Lens Aperture | F/1.8 |
| Min Focal Length | 23 mm |
| Field of View (FoV) | 85 degrees |
| Focus Adjustment | Automatic |
| Camera Modes | Enhanced Nightography Video, Scan Document, Nightography, Director's View, Food, Night, Panorama, Portrait, Portrait video, Pro Video, Single Take, Slow motion mode |
| Light Source | LED flash |
| Video Resolutions | Slo-mo video 1920 x 1080 (1080p) at 120 fps, Slo-mo video 1920 x 1080 (1080p) at 240 fps, Slo-mo video 3840 x 2160 (4K) at 120 fps, 7680 x 4320 (UHD 8K) at 30fps |
| Features | Dual Pixel technology, Super steady, AI Zoom, ProVisual Engine, Photo Assist, 2x Optical Quality Zoom |
Display
| Type | OLED display |
| Technology | Dynamic AMOLED 2X |
| Diagonal Size | 6.3" |
| Display Resolution | 2340 x 1080 pixels |
| Display Format | Full HD+ |
| Pixel Density | 411 ppi |
| Max Brightness | 2600 cd/m² |
| Color Depth | 16 million colors |
| HDR | Yes |
| HDR Technology | HDR10+ |
| Enhancement Technology | Vision Booster technology |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 (scratch resistant glass) |
| Features | AOD(Always On Display), 100% DCI-P3, 1-120Hz adaptive refresh rate, mobile Digital Natural Image engine (mDNIe) technology |

