« Back
Barco ClickShare Hub Pro Kit with Control Panel - 2 Buttons
Barco ClickShare Hub Pro Kit with Control Panel - 2 Buttons
- Price:
$5,090.00
- Availability:
- Mfr #: R9461810US
- UNSPSC #: 52161510
- Item #: 302238907
- Add to Shopping List
Need Help?
Contact Zones Online support at 800.408.9663
Miscellaneous
| Cables Included | 1 x USB-C 3.2 Gen 1 cable - 33 ft |
| Included Accessories | 2 Barco ClickShare buttons |
| Compliant Standards | FCC |
Networking
| Type | Network adapter |
| Connectivity Technology | Wireless, wired |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, Bluetooth 5.3, IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6), IEEE 802.11be (Wi-Fi 7) |
| Features | Wi-Fi Miracast ready, cloud managed, Apple AirPlay, Google Cast |
| Compliant Standards | Power Delivery 3.0 |
Manufacturer Warranty
| Service & Support | Limited warranty - 3 years |
Environmental Parameters
| Min Operating Temperature | 32 °F |
| Max Operating Temperature | 104 °F |
| Humidity Range Operating | 0 - 85% (non-condensing) |
General
| Device Type | Modular video conferencing room system |
| Dimensions & Weight Details | Main system - Width 7.1 in Depth 7.1 in Height 1.5 in Weight 25.4 oz ¦ Touch screen - Width 10 in Depth 3 in Height 7.4 in Weight 28.9 oz |
| Localization | United States |
| Bundled with | ClickShare Control Panel |
Video Input
| Features | Microsoft Teams compatible, Zoom compatible, 30Hz frame rate, 60Hz frame rate, security slot (Kensington security lock compatible), Microsoft MDEP compatible |
Video Output
| Max External Resolution | 5120 x 2160 |
| Digital Video Standard | High-Definition Multimedia Interface (HDMI), DisplayPort |
Expansion / Connectivity
| Interfaces | 1 x network - Ethernet 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 ¦ 1 x USB-C Power Delivery 3.0 - DisplayPort - 24 pin USB-C ¦ 1 x audio / video - HDMI output - 19 pin HDMI Type A ¦ 1 x SuperSpeed USB 3.0 - 4 pin USB Type A ¦ 1 x USB-C 3.0 - 24 pin USB-C |
Power
| Power Device | Power adapter - external |
| Voltage Required | AC 100-240 V (50 - 60 Hz) |
Display
| Diagonal Size | 10.1" |
| Native Resolution | 1280 x 800 |
| Image Brightness | 300 cd/m² |
| Monitor Features | Capacitive touch screen, anti-fingerprint, anti-glare |
Software / System Requirements
| Software Included | ClickShare App |
| OS Required | Windows 10 or later, Apple macOS 14, Apple macOS 15 |
| System Requirements Details | Core i3 - RAM 8 GB ¦ AMD Ryzen 5 - RAM 8 GB ¦ Apple M1 - RAM 8 GB |

