« Back
Samsung EM13DX 13in Color e-Paper Display for Wireless Signage - 24x7
Samsung EM13DX 13in Color e-Paper Display for Wireless Signage - 24x7
- Price:
$725.00
- Availability:
- Mfr #: EM13DX
- UNSPSC #: 43211902
- Item #: 302242725
- Add to Shopping List
Need Help?
Contact Zones Online support at 800.408.9663
Connections
| Connector Type | USB 2.0 ¦ USB |
Miscellaneous
| Security Slot Type | Kensington security slot |
| Included Accessories | 25 W USB-C power adapter, 2 rear mounts, 2 brackets |
| Cables Included | USB-C charge cable |
| Compliant Standards | EMC Class A, IP5X, Safety 60950-1, Safety 62368-1, UL |
Manufacturer Warranty
| Service & Support | Limited warranty - 3 years ¦ Limited warranty - battery - 2 years |
Environmental Parameters
| Min Operating Temperature | 32 °F |
| Max Operating Temperature | 104 °F |
| Humidity Range Operating | 30 - 70% (non-condensing) |
General
| Product Type | E-Paper display - E Ink Spectra 6 |
| Diagonal Class | 13" |
| Diagonal Size | 13.3" |
| Commercial Use | Yes - digital signage |
| Series | EMDX series |
| Platform | Tizen OS |
| Operating System | Tizen OS 8.0 |
| TV Tuner | No tuner |
| TV Tuner Presence | No |
| PC Interface | USB-C |
| Modes | Portrait mode, landscape mode |
| Picture Enhancements | Color Imaging Algorithm |
| Design | Ultra Thin Design |
| Dimensions | Without stand |
| Width | 12 in |
| Depth | 0.7 in |
| Height | 9.4 in |
| Weight | 31.74 oz |
| Enclosure Color | Gray white |
Media Player
| USB Port | Yes |
| USB Ports Qty | 2 |
| Configuration | 8 GB |
Network & Internet Multimedia
| Connectivity | Wi-Fi, LAN, Bluetooth |
| Wi-Fi Protocol | 802.11ac |
| Bluetooth Version | Bluetooth 5.0 |
Stands & Mounts
| Stand | Included |
| Stand Design | Kickstand |
| Flat Panel Mount Interface | 100 x 100 mm |
| VESA Compatibility | Yes |
Dimensions & Weight (Shipping)
| Width (Shipping) | 17.9 in |
| Depth (Shipping) | 2.4 in |
| Height (Shipping) | 11.6 in |
| Weight (Shipping) | 3.97 lbs |
Power
| Power Device | Power adapter + battery |
| Input Voltage | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Power Over Ethernet (PoE) Support | Yes |
| Battery | Battery - lithium ion |
| Capacity | 4600 mAh |
Display
| Pixel Pitch | 0.169 mm |
| Color Support | 54600 colors |
| Resolution | 1600 x 1200 |
| Image Aspect Ratio | 4:3 |
| Viewing Angle | 178° |
| Viewing Angle (Vertical) | 178° |
| Commercial Features | Samsung VXT CMS, Custom App (TEP) compatible, Samsung E-Paper App |
| Operation Hours / Days | 24 / 7 |
| Additional Features | Security lock slot (cable lock sold separately) |

