« Back
Samsung IE012F P1.2 Entry Indoor LED Display Unit
Samsung IE012F P1.2 Entry Indoor LED Display Unit
- Price:
$1,272.99
- Availability:
- Mfr #: IE012F
- UNSPSC #: 43211902
- Item #: 302244026
- Add to Shopping List
Need Help?
Contact Zones Online support at 800.408.9663
Miscellaneous
| Compliant Standards | Safety 62368-1, Safety 60950-1, EMC Class A |
Environmental Parameters
| Min Operating Temperature | 32 °F |
| Max Operating Temperature | 104 °F |
| Humidity Range Operating | 10 - 80% RH |
General
| Product Type | LED display unit |
| Commercial Use | Yes - digital signage |
| Series | IEF Series |
| HDR Capable | Yes |
| HDR Format | HDR10, HDR10+ |
| TV Tuner | No tuner |
| TV Tuner Presence | No |
| Design | Clean Back Design |
| Dimensions | Display unit |
| Depth | 1.7 in |
Video Wall Display Unit
| Pixel Pitch | 1.25 mm |
| LED Type | SMD |
| Resolution | 480 x 270 |
Power
| Power Device | Power supply |
| Input Voltage | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Video Wall Power Consumption (Max) | 495 W/m² |
Display
| Frame Rate & Enhancement Technology | 60 Hz Video Rate, 3840 Hz Refresh Rate |
| Color Temperature | 6500K |
| Brightness | 600 cd/m² |
| Viewing Angle | 150° |
| Viewing Angle (Vertical) | 150° |
| Commercial Features | Samsung VXT CMS, Samsung LED Signage Manager 2, FlexFit module, GoB (Glue on Board) technology, curved installation supported |

