« Back
Samsung SM55HX-P 55in 2160x3840 Virtual 3D Spatial Effect Display
Samsung SM55HX-P 55in 2160x3840 Virtual 3D Spatial Effect Display
- Price:
$9,900.00
- Availability:
- Mfr #: SM55HX-P
- UNSPSC #: 43211902
- Item #: 302382481
- Add to Shopping List
Need Help?
Contact Zones Online support at 800.408.9663
Remote Control
| Type | Remote control |
General
| Product Type | LED-backlit LCD flat panel display |
| Diagonal Class | 55" |
| Commercial Use | Yes |
| Platform | Tizen OS |
| TV Tuner | No tuner |
| TV Tuner Presence | No |
| Video Interface | HDMI |
Media Player
| USB Port | Yes |
Network & Internet Multimedia
| Encryption | EAP-PEAP, EAP-TTLS, EAP-TLS, WPA3-Personal, WPA2-Enterprise |
Stands & Mounts
| VESA Compatibility | Yes |
Power
| Power Device | Power supply |
| Input Voltage | (50/60 Hz) |
Display
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Display Format | 4K UHD (2160p) |
| LCD Backlight Technology | LED backlight |

