« Back
VIVE Focus Vision Wird Bndl BE
VIVE Focus Vision Wird Bndl BE
- Price:
$2,033.99
- Availability:
- Mfr #: 99HAUM043-00
- UNSPSC #: 32101514
- Item #: 302391091
- Add to Shopping List
Need Help?
Contact Zones Online support at 800.408.9663
Audio Input
| Type | Dual array microphone |
| Microphone Features | Echo cancellation, noise-cancelling |
Input
| Type | Grip buttons, triggers, ABXY buttons, joystick, system button, menu button |
Miscellaneous
| Features | Privacy mode switch, hot-swappable battery, removable battery, Bluetooth 5.2 technology, Wi-Fi 6 technology, Wi-Fi 6E support, DisplayPort Alt Mode, removable seat back and base cushions |
| Included Accessories | Gasket spacer, face cushion, rear cushion, battery, top strap, controller, 2 x lanyards, power adapter, splitter charging cable, cleaning cloth |
| Compliant Standards | EAR99 |
| TAA Compliant | Yes |
VR Headset
| Resolution per Eye | 2448 x 2448 |
| Field of View | 120° |
| Sensors | 4 tracking cameras, 2 eye tracking cameras, 2 high-resolution full-color passthrough cameras, G-sensor, proximity sensor, depth sensor, infrared floodlight, gyroscope, hall sensor, capacitive sensor, eye tracking sensor |
| Features | Headset button, volume button |
Battery
| Technology | Lithium polymer |
| Run Time (Up To) | 2 hours |
General
| Display Type | Virtual reality system |
| Configuration | Qualcomm Snapdragon XR2 Gen 2, 12 GB RAM |
| Built-in Devices | microSD card reader |
| Native Resolution | 4896 x 2448 at 120 Hz |
| Features | Bluetooth built-in, Wi-Fi built-in, adjustable IPD |
Connectivity
| Interfaces | USB-C (power only) ¦ USB-C 3.2 Gen 1 ¦ Headphone jack |
Audio
| Type | Speakers |
Dimensions & Weight (Shipping)
| Shipping Width | 13.3 in |
| Shipping Depth | 14.8 in |
| Shipping Height | 5 in |
| Shipping Weight | 5.49 lbs |

