« Back
Dell Pro 14 PC14250 14in Intel Ultra 7 - 265U - vPro 16GB RAM - 512GB
Dell Pro 14 PC14250 14in Intel Ultra 7 - 265U - vPro 16GB RAM - 512GB
- Price:
$1,460.99
- Availability:
- Mfr #: 210-BQGZ
- UNSPSC #: 43211503
- Item #: 302391790
- Add to Shopping List
Need Help?
Contact Zones Online support at 800.408.9663
Miscellaneous
| Security | Discrete Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip |
| Features | ExpressCharge |
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Security Slot Type | Wedge-shaped security slot |
| Included Accessories | USB-C power adapter |
Dimensions & Weight
| Dimensions (WxDxH) | 12.4 in x 8.9 in x 0.8 in |
Memory
| RAM | 16 GB |
| Max RAM Supported | 64 GB |
| Technology | DDR5 SDRAM |
| Form Factor | SO-DIMM 262-pin |
| Slots Qty | 2 |
Audio & Video
| Graphics Processor | Intel Graphics |
| Camera | Yes |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Frame Rate | 30 frames per second |
| Camera Features | RGB camera, camera shutter, 80.2 degrees |
| Sound | Stereo speakers, dual array microphone |
| Codec | Realtek ALC3204 |
| Compliant Standards | High Definition Audio |
Communications
| Wireless | Bluetooth |
| Features | Dual stream (2x2) |
AC Adapter
| Input | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Output | 65 Watt |
Neural Processor Unit (NPU)
| Neural Processor Unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Windows Studio Effects Support | Yes |
Input
| Type | Keyboard, touchpad |
| Keyboard Backlight | Yes |
Storage
| Main Storage | 512 GB SSD M.2 2230 - NVM Express (NVMe) |
Battery
| Technology | 3-cell |
| Capacity | 55 Wh |
Environmental Parameters
| Shock Tolerance (operating) | 2 ms half-sine pulse |
| Vibration Tolerance (operating) | 0.66 g |
General
| Product Type | Notebook |
| Operating System | Windows 11 Pro |
Software
| Software Included | Activate your Microsoft 365 for a 30 day trial |
Processor / Chipset
| CPU | Intel Core Ultra 5 |
| Number of Cores | 12-core |
Display
| Type | 14" - IPS |
| Resolution | 1920 x 1200 (Full HD Plus) |
| Widescreen | Yes |
| Pixel Density (ppi) | 162 |
| Image Aspect Ratio | 16:10 |
| Features | Anti-glare, 35 ms response rate |

