« Back
Microsoft Surface Pro Intel Core Ultra 5 13in-16GB-256GB-Black
Microsoft Surface Pro Intel Core Ultra 5 13in-16GB-256GB-Black
- Price:
$1,907.99
- Availability:
- Mfr #: EP2-48795
- UNSPSC #: 43211503
- Item #: 302461797
- Add to Shopping List
Need Help?
Contact Zones Online support at 800.408.9663
Miscellaneous
| Case Material | Anodized aluminum |
| Integrated Options | Ambient color sensor, gyroscope, magnetometer |
| Security | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip with Microsoft Pluton |
Dimensions & Weight
| Dimensions (WxDxH) | 11.3 in |
| Weight | 30.76 oz |
Memory
| Technology | LPDDR5X SDRAM |
Audio & Video
| Camera | Yes |
| Resolution | 10 Megapixel (rear) |
| Camera Features | Windows Hello, Eye Contact function, background blur |
| Sound | Stereo speakers |
| Compliant Standards | Dolby Atmos |
Communications
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac/ax/be |
Neural Processor Unit (NPU)
| Neural Processor Unit (NPU) | Intel AI Boost |
| NPU Performance Up To (TOPS) | 40 TOPS |
| Total Processor Performance Up To (TOPS) | 97 TOPS |
| Sparsity Support | Yes |
| AI Software Frameworks Supported by NPU | ONNX RT, WindowsML, OpenVINO, DirectML |
| Windows Studio Effects Support | Yes |
Storage
| Main Storage | 256 GB SSD |
Sustainability Information
| ENERGY STAR Certified | Yes |
Manufacturer Warranty
| Service & Support | 1-year warranty |
Battery
| Technology | Lithium ion |
General
| Product Type | Tablet - no keyboard |
| Operating System | Windows 11 Pro |
Software
| Software Included | Microsoft 365 Apps (requires licence or subscription), Microsoft 365 Business Standard, Business Premium or Microsoft 365 Apps (30 days trial) |
Processor / Chipset
| CPU | Intel (Series 2) |
Display
| Type | 13" |
| Touchscreen | Yes (10-point multi-touch) |
| V-Sync Rate at Max Res. | 120 Hz |
| Widescreen | Yes |
| Image Aspect Ratio | 3:2 |
| Features | Adaptive Color, sRGB Color Space, Color Calibrated |

