« Back
Microsoft Surface Laptop Intel Core Ultra 5 13.8in-32GB-256GB-Black
Microsoft Surface Laptop Intel Core Ultra 5 13.8in-32GB-256GB-Black
- Price:
$2,445.99
- Availability:
- Mfr #: EP2-47690
- UNSPSC #: 43211503
- Item #: 302461799
- Add to Shopping List
Need Help?
Contact Zones Online support at 800.408.9663
Miscellaneous
| Case Material | Anodized aluminum |
| Integrated Options | Ambient color sensor |
| Security | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip with Microsoft Pluton |
| Included Accessories | Power adapter |
Dimensions & Weight
| Dimensions (WxDxH) | 11.9 in x 8.7 in x 0.7 in |
| Weight | 2.98 lbs |
Memory
| Technology | LPDDR5X SDRAM |
Audio & Video
| Graphics Processor | - up to 53 TOPS |
| Camera | Yes - 1080p |
| Camera Features | Windows Hello, Eye Contact function, portrait blur, background blur |
| Sound | Stereo speakers, dual array microphone |
| Compliant Standards | Dolby Atmos |
| Audio Features | Output: Omnisonic speakers |
Communications
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac/ax/be |
Neural Processor Unit (NPU)
| Neural Processor Unit (NPU) | Intel AI Boost |
| NPU Performance Up To (TOPS) | 40 TOPS |
| Total Processor Performance Up To (TOPS) | 97 TOPS |
| AI Datatype Support on NPU | INT8 |
| Sparsity Support | Yes |
| AI Software Frameworks Supported by NPU | ONNX RT, WindowsML, OpenVINO, DirectML, WebNN |
| Windows Studio Effects Support | Yes |
Input
| Type | Keyboard, touchpad |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Features | Precision Haptic touchpad |
Storage
| Main Storage | 256 GB SSD |
Sustainability Information
| Packaging Recycled Content | Recycled fiber |
Manufacturer Warranty
| Service & Support | 1-year warranty |
Battery
| Technology | Lithium ion |
General
| Product Type | Notebook |
| Operating System | Windows 11 Pro |
Software
| Software Included | Microsoft 365 Apps (requires licence or subscription), Microsoft 365 Business Standard, Business Premium or Microsoft 365 Apps (30 days trial) |
Processor / Chipset
| CPU | Intel Core Ultra 5 (Series 2) 238V |
| Max Turbo Speed | 4.7 GHz |
| Number of Cores | 8-core |
Display
| Type | 13.8" |
| Touchscreen | Yes (10-point multi-touch) |
| Resolution | 2304 x 1536 |
| V-Sync Rate at Max Res. | 120 Hz |
| Widescreen | Yes |
| Pixel Density (ppi) | 201 |
| Image Aspect Ratio | 3:2 |
| Image Brightness | 600 cd/m² |
| Features | Anti-reflective, Corning Gorilla glass 5, Adaptive Color, sRGB Color Space, Color Calibrated, Dolby Vision IQ, PixelSense Flow |

