« Back
Microsoft Surface Laptop Intel Core Ultra 5 13.8in-16GB-256GB-Black
Microsoft Surface Laptop Intel Core Ultra 5 13.8in-16GB-256GB-Black
- Price:
$1,907.99
- Availability:
- Mfr #: EP2-47589
- UNSPSC #: 43211503
- Item #: 302461822
- Add to Shopping List
Need Help?
Contact Zones Online support at 800.408.9663
Miscellaneous
| Color | Black |
| Case Material | Anodized aluminum |
| Integrated Options | Ambient color sensor |
| Dockable | Yes |
| Security | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip with Microsoft Pluton |
| Included Accessories | Power adapter |
| Compliant Standards | ISO 9241-307 |
| Specific Absorption Rate (SAR) | 0.61 W/kg (body) ¦ 0.61 W/kg (limb) |
| Localization | Region: United States |
Dimensions & Weight
| Dimensions (WxDxH) | 8.7 in x 11.9 in x 0.7 in |
| Weight | 2.98 lbs |
| Dimensions (WxDxH) / Weight Details | 8.7 in x 0.7 in x 11.9 in / 3 lbs |
| Shipping Dimensions (WxDxH) / Weight | 10.4 in x 2.3 in x 14.5 in / 5.01 lbs |
Memory
| RAM | 16 GB |
| Technology | LPDDR5X SDRAM |
Audio & Video
| Graphics Processor | Intel Graphics - up to 40 TOPS |
| Camera | Yes - Full HD (front) |
| Video Resolutions | 1080p |
| Frame Rate | 60 frames per second |
| Camera Features | Windows Hello, auto framing, Eye Contact function, background blur, portrait blur, Face Authentication |
| Sound | Stereo speakers, dual studio microphones with voice focus |
| Compliant Standards | Dolby Atmos |
| Audio Features | Output: Omnisonic speakers |
Communications
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac/ax/be, Bluetooth 5.4 |
AC Adapter
| Input | (50/60 Hz) |
| Output | 39 watt, 15 V |
Neural Processor Unit (NPU)
| Neural Processor Unit (NPU) | Intel AI Boost |
| NPU Performance Up To (TOPS) | 50 TOPS |
| AI Datatype Support on NPU | INT8 |
| Sparsity Support | Yes |
| AI Software Frameworks Supported by NPU | OpenVINO, WebNN, WindowsML, ONNX RT |
| Windows Studio Effects Support | Yes |
Input
| Type | Keyboard, touchpad |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard Layout | US |
| Features | Mechanical keys, adaptive touch mode |
Storage
| Main Storage | 256 GB SSD |
Connections & Expansion
| Interfaces Details | 2 x USB4 (supports Thunderbolt 4, DisplayPort 2.1 Alt Mode) (charging/data/video) ¦ SurfaceConnect ¦ Headphone output ¦ USB 3.2 (Type A) |
Sustainability Information
| Rare Earth Materials | 100% recycled rare earth elements |
| Packaging Recycled Content | 77 % - recycled and/or responsibly sourced wood fibers |
Manufacturer Warranty
| Service & Support | Limited hardware warranty - 1 year |
Battery
| Technology | 6-cell lithium ion |
| Weight | 222 g |
| Capacity | 4755 mAh |
| Run Time | Up to 23 hours |
| Battery Run Time | Video playback: up to 23 hours ¦ Web browsing: up to 14.5 hours |
General
| Product Type | Notebook |
| AI Level | Copilot+ PC |
| Operating System | Windows 11 Pro - English (US) / French (CA) / Spanish (MX) |
Software
| Software Included | Microsoft 365 Business Standard, Business Premium or Microsoft 365 Apps (30 days trial), Microsoft 365 Apps (requires licence or subscription) |
| Microsoft Copilot | Yes |
Processor / Chipset
| Efficient Cores | 4 |
| Cache | 12 MB |
| Features | Intel Turbo Boost Technology 2.0, Intel Smart Cache, Intel Turbo Boost Max Technology 3.0, 8 Threads |
Display
| Type | 13.8" |
| Touchscreen | Yes (10-point multi-touch) |
| Resolution | 2304 x 1536 |
| V-Sync Rate at Max Res. | 120 Hz |
| Widescreen | Yes |
| Features | Corning Gorilla glass 5, Adaptive Color, sRGB Color Space, Color Calibrated, Dolby Vision IQ, Auto Color Management, PixelSense Flow |
| Pixel Density (ppi) | 201 |
| Image Aspect Ratio | 3:2 |
| Image Brightness | 600 cd/m² |

