« Back
Microsoft Surface Pro Intel Core Ultra 5 13in-16GB-256GB-5G-Platinum
Microsoft Surface Pro Intel Core Ultra 5 13in-16GB-256GB-5G-Platinum
- Price:
$2,200.99
- Availability:
- Mfr #: EP2-54461
- UNSPSC #: 43211503
- Item #: 302461850
- Add to Shopping List
Need Help?
Contact Zones Online support at 800.408.9663
Miscellaneous
| Color | Platinum |
| Case Material | Anodized aluminum |
| Integrated Options | Accelerometer, magnetometer, gyroscope, ambient color sensor |
| Dockable | Yes |
| Security | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip with Microsoft Pluton |
| Features | Volume control, kickstand with 165 degrees full friction hinge |
| Included Accessories | Power adapter |
| Compliant Standards | ISO 9241-307 |
| Localization | Region: United States |
Navigation
| Receiver | GPS/GNSS/Galileo/BeiDou/NavIC/QZSS |
Dimensions & Weight
| Dimensions (WxDxH) | 8.2 in x 0.4 in x 11.3 in |
| Weight | 31.95 oz |
| Shipping Dimensions (WxDxH) / Weight | 9.9 in x 2.1 in x 13.9 in |
Memory
| RAM | 16 GB |
| Technology | LPDDR5X SDRAM |
Audio & Video
| Graphics Processor | Intel Graphics - up to 40 TOPS |
| Camera | Yes - 1440p (front) |
| Resolution | 10 Megapixel (rear), 12 Megapixel (front) |
| Video Resolutions | 4K |
| Frame Rate | 30 frames per second |
| Camera Features | Windows Hello, auto framing, Eye Contact function, background blur, portrait blur, Face Authentication |
| Sound | Stereo speakers, dual studio microphones with voice focus |
| Compliant Standards | Dolby Atmos |
Communications
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac/ax/be, Bluetooth 5.4 |
AC Adapter
| Input | (50/60 Hz) |
| Output | 39 watt, 15 V |
Neural Processor Unit (NPU)
| Neural Processor Unit (NPU) | Intel AI Boost |
| NPU Performance Up To (TOPS) | 50 TOPS |
| AI Datatype Support on NPU | INT8 |
| Sparsity Support | Yes |
| AI Software Frameworks Supported by NPU | ONNX RT, OpenVINO, WebNN, WindowsML |
| Windows Studio Effects Support | Yes |
Wireless Broadband (WWAN)
| Generation | 5G |
| Technology | WCDMA, LTE, 5G NR, 4G LTE, 5G |
| Cellular Band | LTE B13, LTE B2, LTE B4, LTE B12, LTE B3, LTE B7, LTE B20, LTE B1, LTE B25, LTE B26, LTE B5, LTE B39, LTE B28, LTE B29, LTE B8, LTE B66, LTE B30, LTE B40, LTE B41, LTE B38, LTE B19, LTE B14, LTE B42, LTE B48, LTE B71, WCDMA B1, WCDMA B2, WCDMA B5, WCDMA B8, WCDMA B4, 5G NR SA n1, 5G NR SA n2, 5G NR SA n3, 5G NR SA n5, 5G NR SA n7, 5G NR SA n8, 5G NR SA n12, 5G NR SA n20, 5G NR SA n25, 5G NR SA n28, 5G NR SA n38, 5G NR SA n40, 5G NR SA n41, 5G NR SA n48, 5G NR SA n66, 5G NR SA n71, 5G NR SA n77, 5G NR SA n78, 5G NR SA n79, 5G NR SA n14, 5G NR SA n26, 5G NR SA n29, 5G NR SA n30 |
Input
| Features | Microsoft Pen Protocol (MPP) |
Storage
| Main Storage | 256 GB SSD |
Connections & Expansion
| Slots | 1 x Nano-SIM card (1 available) |
| Interfaces Details | 2 x USB4 (supports Thunderbolt 4, DisplayPort 2.1 Alt Mode) (charging/data/video) ¦ SurfaceConnect ¦ Surface Keyboard ¦ USB 3.2 (Type A) |
Sustainability Information
| Rare Earth Materials | 100% recycled rare earth elements |
| Packaging Recycled Content | 77 % - recycled and/or responsibly sourced wood fibers |
Manufacturer Warranty
| Service & Support | Limited hardware warranty - 1 year |
Battery
| Technology | 4-cell lithium ion |
| Weight | 195 g |
| Capacity | 47.7 Wh |
| Run Time | Up to 17 hours |
| Battery Run Time | Web browsing: up to 11 hours ¦ Video playback: up to 17 hours |
General
| Product Type | Tablet - no keyboard |
| AI Level | Copilot+ PC |
| Operating System | Windows 11 Pro - English (US) / French (CA) / Spanish (MX) |
Software
| Software Included | Microsoft 365 Business Standard, Business Premium or Microsoft 365 Apps (30 days trial), Microsoft 365 Apps (requires licence or subscription) |
| Microsoft Copilot | Yes |
Processor / Chipset
| Cache | 12 MB |
| Features | Intel Smart Cache, Intel Turbo Boost Max Technology 3.0, Intel Deep Learning Boost (DL Boost), 8 Threads |
Display
| Type | 13" |
| Touchscreen | Yes (10-point multi-touch) |
| Resolution | 2880 x 1920 |
| V-Sync Rate at Max Res. | 120 Hz |
| Widescreen | Yes |
| Pixel Density (ppi) | 267 |
| Image Aspect Ratio | 3:2 |
| Image Brightness | 600 cd/m² |
| Features | Anti-reflective, Vivid Color, Color Calibrated, sRGB Color Space, HDR (high dynamic range), Adaptive Contrast, PixelSense Flow, Adaptive Color, Dolby Vision IQ, Auto Color Management, strengthened glass |

