« Back
StarTech USB4 Dual 4K Universal USB-C Dock w/100W PD - 208N-USB4-DOCK
StarTech USB4 Dual 4K Universal USB-C Dock w/100W PD - 208N-USB4-DOCK
- Price:
$143.99
- Availability:
- Mfr #: 208N-USB4-DOCK
- UNSPSC #: 43211602
- Item #: 302464552
- Add to Shopping List
Need Help?
Contact Zones Online support at 800.408.9663
Miscellaneous
| Cables Included | 1 x USB-C screw-lock cable - external - 3.3 ft |
| Features | Driverless, up to 10Gbps data transfer, security lock slot (cable lock sold separately), power LED status, wake on LAN, Preboot Execution Environment (PXE) support, full duplex support |
| Security Slot Type | Noble Wedge security slot / Kensington nano security slot / Kensington security slot |
| Compliant Standards | WEEE, RoHS, FCC, Plug and Play, DisplayPort 1.4, UASP (USB Attached SCSI Protocol) |
Networking
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, 2.5 Gigabit Ethernet |
| Compliant Standards | USB 3.2 Gen 2, USB4 |
Video
| Max Resolution Details | 8K - 60 Hz (Single Display) ¦ 4K - 144 Hz (Dual Display (DisplayPort 1.4)) ¦ 4K - 240 Hz (Single Display) |
System Requirements
| OS Required | Microsoft Windows 10 / 11, Windows 10 (on ARM), Windows 11 (on ARM), Apple macOS Big Sur 11.0, Apple macOS Monterey 12.0, Apple macOS Ventura 13.0, Apple macOS Sonoma 14.0, Apple macOS Sequoia 15.0, Apple macOS Tahoe 26, Ubuntu 24.04 or later, Google Chrome OS |
Manufacturer Warranty
| Service & Support | Limited warranty - 3 years |
Environmental Parameters
| Min Operating Temperature | 32 °F |
| Max Operating Temperature | 113 °F |
General
| Product Type | Docking station |
| Width | 7.5 in |
| Depth | 3.1 in |
| Height | 1.1 in |
| Weight | 10.58 oz |
| Enclosure Color | Space gray |
| Localization | North America, Japan |
Expansion / Connectivity
| Interfaces | 2 x display / video - DisplayPort - 20 pin DisplayPort ¦ 1 x USB-C 3.2 Gen 2 - 24 pin USB-C ¦ 2 x USB 3.2 Gen 2 - 9 pin USB Type A ¦ 1 x network - 10Base-T/100Base-TX/1000Base-TX/2.5GBase-T - RJ-45 ¦ 1 x USB-C 3.2 - 24 pin USB-C ¦ 1 x USB 2.0 - 4 pin USB Type A ¦ 1 x USB4 with Power Delivery (100W) - 24 pin USB-C |
Dimensions & Weight (Shipping)
| Shipping Width | 10.8 in |
| Shipping Depth | 4.8 in |
| Shipping Height | 3.4 in |
| Shipping Weight | 3.09 lbs |
Power
| Power Device | Power adapter |
| Power Consumption (Max) | 134.4 watt |
| Voltage Required | AC 100-240 V |
| Power Provided | 100 watt |
| Voltage Provided | DC 21 V |

