« Back
8MP FULL-COLOR TURRET CAMERA
8MP FULL-COLOR TURRET CAMERA
- Price:
$373.99
- Availability:
- Mfr #: INSIGHT S485(2.8MM)
- UNSPSC #: 43222631
- Item #: 012032277
- Add to Shopping List
Need Help?
Contact Zones Online support at 800.408.9663
Interfaces
| Network Interface | Ethernet 10Base-T/100Base-TX |
| Network Protocols | TCP/IP, UDP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, DHCP, DNS, RTSP, NTP, UPnP, SSL, TLS, FTP, SFTP, RTP, ARP, IPv4, IPv6 |
Miscellaneous
| Included Accessories | Waterproof cable attachments, mounting hardware |
| Compliant Standards | IP67, NTRA, VCCI, KC, IC, FCC, BSMI, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
Lens Construction
| Type | M12 mount - fixed focal |
| Focal Length | 2.8 mm |
| Lens Iris | F/1.6 |
| Horizontal Field of View (degree) | 111.4 |
| Vertical Field of View (degree) | 58.8 |
| Diagonal Field of View (degree) | 134 |
Tilting
| Range (degree) | 0 to 85 |
Image Sensor
| Type | 8 MP Progressive Scan CMOS 1/2.7" |
Environmental Parameters
| Min Operating Temperature | -22 °F |
| Max Operating Temperature | 140 °F |
| Relative Humidity (operating) | Up to 95% (non-condensing) |
General
| Device Type | Network surveillance camera |
| Audio Support | Yes: two-way audio capability, built-in microphone, built-in speaker |
| Audio Formats | G.711 A-law |
| Form Factor | Turret |
| Camera Mount Type | Ceiling mount, wall mount |
| Connectivity Technology | Wired |
| Width | 4.4 in |
| Depth | 4.4 in |
| Height | 3.3 in |
| Weight | 16.93 oz |
Camera
| Type | Color - Day&Night - pan / tilt - weatherproof |
| Digital Video Format | H.265+, H.265, H.264+, H.264 |
| Max Digital Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Motion Detection | Yes |
| Exposure Range | 1/3 sec - 1/10000 sec |
| Minimum Illumination | 0.005 lux - color ¦ 0 lux - white light ¦ 0 lux - IR |
| Infrared LEDs | 4 |
| Infrared Distance | 98 ft |
| Digital Video Capture Resolution | 3840 x 2160, 2560 x 1440, 2304 x 1296, 2048 x 1280, 1920 x 1080, 1280 x 720, 704 x 576, 640 x 480, 352 x 288, 320 x 240 |
| Frame Rate (max) | 25 frames per second |
| Features | Full-color technology, vehicle analytics, people analytics, human and vehicle filtering, Smart Detection, Active Defense, Event Notification, True Wide Dynamic Range (TWDR), Smart IR, 3D digital noise reduction (DNR), white balance, metal housing, reset button, slow shutter, infrared cut filter, 85m detect distance, 35m recognize distance, 17m observe distance, 8m identify distance, Constant Bitrate (CBR), Variable Bitrate (VBR), image mirror, brightness control, contrast control, saturation control, sharpness control, exposure control, Wide Dynamic Range (WDR), anti-overexposure, Highlight Compensation (HLC), Backlight Compensation (BLC), privacy masking (up to 4 areas), up to 6 channels simultaneous live view, noise reduction, Region of Interest (ROI), ONVIF (Profile S) support, password protection, HTTPs encryption, IP address filtering, digest authentication, intrusion detection, Line Crossing Detection, region entrance detection, region exiting detection, Abandoned Object Detection, object removal detection, loitering detection, People Detection, Vehicle Detection, Abnormal Sound Detection, Scene Change Detection, video tampering detection, sound and light alarm |
Panning
| Range (degree) | 0 to 360 |
Expansion / Connectivity
| Ports | LAN - RJ-45 |
| Supported Memory Cards | microSD Card |
Power
| Power Requirements | DC 12 V / PoE |

