« Back
HP Z2 SFF G9 I312100 32GB/512 PC
HP Z2 SFF G9 I312100 32GB/512 PC
- Price:
$6,059.99
- Availability:
- Mfr #: 820B3UC#ABA
- UNSPSC #: 43211515
- Item #: 301239723
- Add to Shopping List
Need Help?
Contact Zones Online support at 800.408.9663
Miscellaneous
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Security Slot Type | Kensington security slot |
| Compliant Standards | RoHS, WEEE, CECP |
Networking
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Features | Wake on LAN (WoL), auto-uplink (auto MDI/MDI-X), PXE 2.1 support |
Dimensions & Weight
| Width | 15.1 in |
| Depth | 12.1 in |
| Height | 3.9 in |
| Weight | 11.02 lbs |
Audio Output
| Compliant Standards | High Definition Audio |
Hard Drive
| Type | SSD |
| Capacity | 1 x 512 GB |
| Interface Type | PCI Express |
| Features | NVM Express (NVMe) |
Graphics Controller
| Video Interfaces | DisplayPort |
Monitor
| Monitor Type | None. |
Storage Controller
| Type | 1 |
| RAID Level | RAID 0, RAID 1 |
Environmental Parameters
| Min Operating Temperature | 41 °F |
| Max Operating Temperature | 95 °F |
Input Device
| Type | Mouse, keyboard |
General
| Type | Workstation |
| Product Form Factor | SFF |
| Built-in Devices | Speaker |
| Embedded Security | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip |
Processor / Chipset
| CPU | Intel Core i3 (12th Gen) |
| Clock Speed | 3.3 GHz |
| Number of Cores | Quad-Core |
| CPU Qty | 1 |
| Max CPU Qty | 1 |
| Chipset Type | Intel W680 |
Power
| Device Type | Power supply |
| Voltage Required | (50/60 Hz) |
| Power Factor Correction | Yes (active) |
RAM
| Installed Size | 32 GB |
| Technology | DDR5 SDRAM |
| Effective Memory Speed | 4800 MHz |
| Rated Memory Speed | 4800 MHz |
| Form Factor | DIMM 288-pin |
Optical Storage
| Type | No optical drive |

